






І медикам, і пацієнтам потрібен закон, який регламентує лікарське самоврядування. Про це під час засідання «круглого столу» на тему «Лікарське самоврядування: міжнародний досвід і перспективи в Україні» заявила народний депутат, член парламентської фракції Партії регіонів, голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я Тетяна Бахтеєва.
«Ми зібралися, щоб визначити єдину стратегію з впровадження в Україні системи лікарського самоврядування», - визначила мету «круглого столу» Тетяна Бахтеєва. «Практично в усіх розвинених країнах важлива роль в управлінні медициною належить не тільки державі, але й громадськості. Сьогодні самокеровані, саморегульовані лікарські організації ефективно діють майже в усіх країнах світу. Багаторічний досвід розвинених країн свідчить про те, що найоптимальніші моделі управління медичною галуззю спираються на використання лікарського професійного самоврядування та саморегулювання, так званої лікарської автономії», - сказала вона.
За її словами, особливістю діяльності самоврядних професійних організацій є наявність у них певних адміністративних повноважень, які надаються їм законом. У цьому їх основна відмінність від інших громадських, у тому числі і від профспілкових, організацій.
Парламентарій особливо наголосила на тому, що головною метою лікарського самоврядування є формування такої вітчизняної моделі цивільно-правових відносин, у рамках якої лікар несе персональну юридичну і фінансову відповідальність за результати своєї діяльності перед національною лікарської організацією. «І при цьому лікарське самоврядування, в свою чергу, несе відповідальність за результати діяльності кожного лікаря перед пацієнтами та державою», - повідомила вона.
«В Україні все ще недостатньо захищені права медиків і пацієнтів. Так, на тлі тривалого функціонування переважно адміністративної системи управління до цих пір не існує повноцінної відповідальності лікаря перед медичною спільнотою і пацієнтом, так само як і у лікаря відсутнє право регулювати свою професійну діяльність», - акцентувала увагу політик.
Крім того, на її думку, існуючі сьогодні в Україні медичні об'єднання та асоціації фахівців практично не впливають на процедури атестації медичних фахівців та ліцензування медичної діяльності, оскільки є лише громадськими організаціями і не мають спеціальних повноважень. За її словами, з року в рік проблемним питанням залишається низька соціальна захищеність українських медиків, недостатній рівень їх заробітної плати, який не витримує жодної критики і залишається в рази нижчим, ніж на виробництві.
«Незважаючи на те, що Україна вже заявила про своє членство у Всесвітній медичній асоціації, повноцінної системи лікарського самоврядування в нашій країні, на жаль, поки немає. У жорстко централізованій державній системі управління медичною галуззю роль медичної громадськості, так само як і роль пацієнтів, зведені практично до нуля», - констатувала народний депутат, зазначивши об'єктивну необхідність створення ефективної законодавчої бази щодо лікарського самоврядування в Україні.
«За результатами засідання нашого «круглого столу» буде створено робочу групу, основною метою діяльності якої стане підготовка законопроекту про лікарське самоврядування. Такий законопроект був підготовлений мною ще в минулому скликанні Верховної Ради, і зараз ми повинні його доопрацювати з урахуванням змін, що відбулися в системі охорони здоров'я України за останні три роки, а також з урахуванням висловлених учасниками «круглого столу» пропозицій», - сказала вона.
За її словами, це рішення підтримали всі учасники «круглого столу» - надалі прийняття закону допоможе здійснити конкретні кроки з впровадження в нашій країні системи лікарського самоврядування.
«Україні потрібна своя модель лікарського самоврядування, яку потрібно розробляти з урахуванням особливостей нашого законодавства та існуючої системи управління медичною галуззю. Ми будемо підтримувати тільки конструктивні пропозиції з даного питання і працювати винятково в правовому полі для створення такої системи, яка буде влаштовувати всі сторони: і органи державної влади, і медичну громадськість України», - резюмувала Тетяна Бахтеєва.
Прес-служба народного депутата України Тетяни Бахтеєвої