






Попри недосконалості, на які Венеційська комісія звертає увагу, Закон “Про забезпечення права на справедливий суд” відкриває можливості для здійснення судової реформи. Таку думку висловила віце-спікер парламенту Оксана Сироїд під час брифінгу в УКМЦ.
Тепер, зауважує вона, важливо забезпечити роботу всіх інститутів, від яких залежить якість судової системи.
“В першу чергу – це Вища кваліфікаційна комісія суддів, яка вже працює, але якій дуже складно і яка потребує збільшення складу, відповідно до вимог Закону. По-друге, це Вища рада юстиції, яка не працює вже майже рік. А також органи суддівського самоврядування і керівництво судів”, – констатує Сироїд.
За її словами, нині існує загроза, що будуть спроби гальмувати і зривати роботу цих ключових інституцій.
“Передовсім, є підстави вважати що може бути зірвано з’їзд адвокатів, який має призначити трьох членів до ВРЮ. Або його результати будуть оскаржені і, таким чином, буде підриватися легітимність цього органу”, – застерігає парламентар.
У зв’язку із цим, наголошує віце-спікер, громадянському суспільству і журналістській спільноті треба звернути увагу на ці проблеми, і слідкувати за прозорістю процесу реформування судоустрою.
Щодо висновків Венеційської комісії до закону про забезпечення права на справедливий суд, депутат називає їх очікуваними.
“Головні застереження експертів Венеційської комісії стосуються збереження повноважень Президента та Верховної Ради впливати на суддівську кар’єру. А саме щодо повноважень Президента призначати та звільняти суддів, ліквідовувати суди, підписувати посвідчення суддів. І повноваження ВР – призначати суддів безстроково і звільняти їх з посад”, – повідомляє вона.
Сироїд зауважила, що ці повноваження обумовлені передовсім Конституцією України, і виправити їх можна буде шляхом внесення змін до її тексту.