






МФО «Рівні можливості» вимагає вибачень від журналіста Максима Ганапольського за прояви дискримінації жінок у програмі «Ранок з Матвієм Ганапольським» (радіо «Ера FM», ефір 14.03.2016).
За роки незалежності та демократичних перетворень в Україні засоби масової інформації відігравали значиму роль у формувані громадської думки та свідомості. На жаль, змушені констатувати, що у час, коли ми спільними зусиллями боремося за толерантне та відкрите демократичне суспільство,
дискримінаційні передачі та висловлювання представників медіа все ще не є рідкістю на радіо, телебаченні, пресі, та в Інтернеті.
Черговим прикладом «махрового» сексизму на радіо стала вчорашня програма «Ранок з Матвієм Ганапольським» (радіокомпанія «Ера»), яка була присвячена темі «Чого насправді хочуть жінки?».
Ведучий Матвій Ганопольський прагнув створити образ сучасної жінки, зосередивши увагу слухачів на питанні, на що в першу чергу звертають увагу жінки у чоловіках – на матеріальні чи духовні цінності.
Висловлювання та коментарі пана Ганапольського за своєю суттю були упередженими та дискримінаційними, такими, що ображали гідність жінок. Неприпустимими є висловлювання на кшталт: «зараз отримаєте по-повній за ваш букетик квітів», що жінки «крутять ним [чоловіком] як попало», або «полірують», «здирають» тощо. Коментар у відповідь слухачці «думаєте, що з того чоловіка здерти?» є виявом безпосередньої неповаги до будь-якої жінки.
Члени МФО «Рівні можливості» переконані, що подібні висловлювання можуть сприяти формуванню упереджених оцінок та відповідного ставлення до всіх жінок і вкорінюють негативні ґендерні стереотипи в суспільстві. Тим більше обурення викликає той факт, що ця програма вийшла в ефірі відомої та поважної радіостанції.
Дивним виявилося,що ведучий під час ефіру використовував статистику з жіночого порталу стосовно переважання саме матеріального інтересу жінок у стосунках з чоловіками. Але, оскільки це опитування представляє думку незначної частини жінок, воно не є репрезентативним. Ведучий робить висновки, виходячи із результатів одного опитування, що є одностороннім баченням ситуації. Таким чином, під час передачі мав місце факт маніпулювання свідомістю і формування відповідного негативного ставлення до жінок. Чому пан Ганапольський не позиціонує жінок як таких, які досягли успіху у різних сферах діяльності, а лише як таких, яким важливий соціальний та матеріальний статус чоловіка?
Депутатське об’єднання різко засуджує сексизм у всіх сферах діяльності, вважає неприпустимою наявність будь-якої дискримінації в засобах масової інформації. На нашу думку, ранковий ефір 14 березня ц.р. з ведучим Матвієм Ганапольським був дискримінаційним та упередженим. Ведучий надавав слухачу односторонннє бачення ситуації, при цьому не наводячи вагомих аргументів.
Озвучені паном Ганапольським висловлювання (у додатку) є порушенням Кодексу професійної етики журналіста, є свідченням дискримінаційного ставлення, наносять моральну образу жінкам. У цьому випадку Кодекс зобов’язує журналіста у тому ж самому засобі масової інформації визнати свою провину через вибачення і виправлення помилок.
Прикро визнавати, що в Україні окремі журналісти все ще дозволяють собі некоректну поведінку, не розуміючи повноти відповідальності за формування демократичного рівноправного суспільства, у якому поважають рівні права та можливості жінок і чоловіків. Ми вимагаємо від Максима Ганапольського вибачень за ранковий ефір 14 березня 2016 року. Також звертаємось до керівництва радіокомпанії «Ера FM» із вимогою дотримуватись у своїй політиці
принципів рівності, толерантності та поваги до честі та гідності людини, незалежно від статі, релігії, політичних переконань тощо та запобігати подібним дискримінаційним проявам у своєму ефірі. Задля чого рекомендуємо провести засідання редакції, під час якого винести це питання на розгляд.
Принагідно нагадуємо, що подібні випадки у світовій журналістиці суворо караються, включно зі звільненням з роботи. Польських радіоведучих, які грубо ображали та принижували хатніх робітниць з України у ранковому шоу після перемоги української збірної над шведською на Євро-2012, звільнили з
роботи, не зважаючи на їхні вибачення 5-ма мовами. Рада з етики ЗМІ визнала висловлювання Якуба Воєвудського та Міхала Фігурського виявом ксенофобії та хамства. Окрім звільнення скандальних журналістів, радіостанція «Еска рок» також закрила їхнє шоу. А Українсько-польська фундація подала
позов у Варшавську прокуратуру з вимогою суворо покарати горе-жартівників. Адже за польськими законами висловлювання радіоведучих можуть розцінюватися, як ксенофобія та розпалювання міжетнічної ворожнечі.У результаті чого за це можуть позбавити волі на кілька років тюрми.
МФО «Рівні Можливості» закликає усіх редакторів, журналістів, представників ЗМІ бути толерантними, ґендерно неупередженими та боротися із сексизмом у ефірах та на шпальтах видань.
Співголови МФО «Рівні можливості»
Олена Кондратюк
Марія Іонова
Лілія Гриневич
Альона Бабак
Додаток. Фрагменти з ефіру, цитати М. Ганапольського:
«Вы щас получите по полной за свой букетик цветов…»
«Они хотят называть мужчину лидером, но при этом крутить им, как они хотят…»
«Это вы просто не разбираетесь в машинах… »
«Я знаю собачий язык. Вот она (собака) лает и кричит: «правду, хазяйка, хоть раз в жизни
скажи правду»…»
«Про деньги под пытками она созналась…а сначала – верность, надежность, а потом – бабки, бабки, бабки…и собака – гав, гав, гав. Понимаете? Животное – друг человека, всегда заставит хазяйку сказать правду…»
«А шо ви так рано встали? Можна було ще 3 години спати…Думається про те, що можна здерти з тих чоловіків?»