






Відома громадська активістка у Верховній Раді очолила комітет у закордонних справах і разом зі спікером представляла парламент на міжнародній арені. Проте конституційна децентралізація розсварила "Самопоміч" із її першим номером.
Пані Гопко, як і ще чотири колеги з фракції, проголосували за перше читання децентралізації усупереч волі фракції, за що їх із неї виключили.
В історії Верховної Ради складно знайти прецеденти, коли формального лідера партійного списку виганяли з фракції.
Перший номер "Самопомочі" на парламентських виборах Ганна Гопко пояснила ВВС Україна, чому після цього не складе мандат і не залишить керівництво комітету закордонних справ, як того вимагає фракція.
Схуднення "Самопомочі"
ВВС Україна: Після голосування за децентралізацію у першому читанні з фракції вигнали п’ятьох депутатів. Ви плануєте створювати якусь групу чи долучатись до іншої фракції?
Ганна Гопко: Говоритиму за себе – я не планую вступати в жодну іншу фракцію, а буду позафракційною. Ніколи не була членом жодної партії, і "Самопомочі" також. Для мене важливо продовжити працювати чесно і професійно.
Я і далі працюю як голова комітету у закордонних справах. Є дуже багато речей, які парламент має зробити для імплементації Угоди про асоціацію та візової лібералізації. Треба ухвалити закон про фінансування політичних партії в другому читанні, призначити антикорупційного прокурора і запустити Антикорупційне бюро.
ВВС Україна: Тобто у БПП ми вас не побачимо?
Ганна Гопко: Ні. Якби я хотіла, то погодилася ще б на виборах, коли були пропозиції від усіх партій.
ВВС Україна: "Самопоміч" називали найбільш демократичною та прогресивною партією, а п’яту частину депутатів з неї вже виключили. Чому стався такий відтік?
Ганна Гопко: Мені дуже шкода, що я не змогла переконати фракцію у важливості в такий складний час для України голосувати за децентралізацію. Адже це була одна з головних обіцянок партії перед виборами. Андрій Садовий розповідав, наскільки важлива децентралізація та збільшення громад.
Були такі колеги, які не визнавали мінських домовленостей. Я ставила їм запитання: яка альтернатива? Ви готові забезпечити альтернативу – зменшити кількість загиблих? Покажіть мені стратегію реінтеграції Донбасу, а не ампутації.
Я просила показати стратегію, як зробити так, щоб гроші "Газпрому", які підривають єдність Заходу, не завадили продовженню санкцій.
Я не почула відповіді, а натомість мені казали, що не подобається президентський закон, бо це узурпація, а "ДНР" і "ЛНР" завтра будуть в парламенті.
ВВС Україна: Що Андрій Садовий казав вам щодо голосування за децентралізацію?
Ганна Гопко: Садовий, як справжній чоловік, навіть не наважився мені подзвонити, жодного разу. Коли треба було переконати мене іти у список "Самопомочі", то він дзвонив і писав смс, прилітав у Київ, переконував, щоб я не йшла із Гриценком чи Порошенком.
Садовий самоусунувся від вирішення цієї ситуації. Від 18 липня, коли проект змін направили до Конституційного суду, а мене захотіли відкликати з посади голови комітету, не було жодного дзвінка від лідера партії.
Думаю, багато чого можна було проговорити. Натомість ми почули заяву, що у нас - як в армії: як фракція вирішила, так всі і мають чинити.
ВВС Україна: Андрій Садовий заявив, що вас та інших колег підкуповували, на вас тиснули. Це правда?
Ганна Гопко: Про це треба питати тільки в самого Садового. Все це він мав пояснити прокуратурі. Не знаю, звідки у нього така інформація.
ВВС Україна: Хто на вас тиснув?
Ганна Гопко: Тільки фракція. Коли фракція вирішила, що за голосування за проект змін до конституції мене виключать, мене поставили в умови, коли або голосуєш по совісті і за професійними переконаннями, або - покарання.
Рішення фракції щодо відкликання мене з посади голови комітету також було тиском. Хоча мало бути навпаки – я ж голова комітету, напряму спілкуюся з офісами провідних лідерів світу, до моєї думки могли дослухатись.
Як голова комітету я розумію, як важливо посилити тиск на Росію, зберігши трансатлантичну єдність в українському питанні. Щоб не тільки отримати кредити й фінанси, а й нові санкції проти російської економіки.
Тиску на мене не було ні від західних партнерів, ні від українських.
Тиск США
ВВС Україна: Була інформація, що ледь не пані Нуланд особисто вас переконувала і ви могли постраждати, якби не проголосували.
Ганна Гопко: Це казки. Я була на зустрічі Гройсмана з Нуланд, ніяких погроз не було. Це питання відповідальності політики – або ви за стратегію розвалу коаліції та позачергових виборів, або за стратегію перемоги над російською агресією.
ВВС Україна: Якщо зараз будуть перевибори Ради, чого нібито домагаються окремі фракції, як сприйме це Захід і як це вплине на його допомогу Україні?
Сподіваюсь, що за будь-яких обставин світ буде з Україною. Підтримка світу же стосується не влади України, а народу.
Це призведе до відсутності інвестицій для відновлення економіки. Перевибори можуть призвести до того, що зупиняться транші від МВФ. Адже ми не виконуємо зобов’язань щодо реформ в енергетичному секторі, Антикорупційне бюро й агенція з протидії корупції досі не запрацювали.
ВВС Україна: Чи поділяєте ви точку зору, що, проголосувавши перше читання децентралізації на прохання Заходу, Україна виграла час. А до другого читання ситуація зміниться, і 18-й пункт перехідних положень щодо Донбасу можна буде і не ухвалювати?
Ганна Гопко: Я голосувала, щоб виграти час. Кожен день нових санкцій, падіння цін на нафту та падіння рубля грає за нас.
Переконана, що через півроку буде чітко зрозуміло, що нинішній шлях веде до реінтеграції Донбасу, сильної армії та підтримки світу.
ВВС Україна: Чи правильно ми розуміємо, що запровадження нових санкцій США та продовження санкцій ЄС одразу після голосування за децентралізацію – це, власне, і є результат голосування?
Ганна Гопко: Розмови йшли ще до голосування. Про персональні санкції йшлося під час поїздки президента в Брюссель і зустрічей з Туском та Могеріні. Скоро в Київ приїде політико-правовий комітет ЄС, плануємо виїзд послів Великої сімки та інших друзів України на схід, щоб побачити, яка там ситуація.
Тобто, працюємо, щоб загнати Путіна у ситуацію, яка змусить вивести зброю з Донбасу. У нас є план, є спільне бачення, можливо, не про всі його деталі треба публічно кричати.
Але кидати людей і кричати, що зараз відвоюємо Донбас, коли шоста хвиля мобілізації виконана наполовину, ми не отримали джевелінів і нормальної зброї – це неправильно.
Зброя від заходу
ВВС Україна: Чи справді є шанси отримати серйозну зброю від Заходу?
Ганна Гопко: Є великі шанси отримати зброю від іноземних партнерів. Треба розуміти, що невдовзі будуть декілька виборчих кампаній, важливих для України: президентські вибори у США та Франції.
ВВС Україна: У фракції "Самопоміч" кажуть, що зроблять усе можливе, щоб зняти вас з посади голови комітету із закордонних справ, яку отримали за її квотою. Ви можете залишити посаду?
Ганна Гопко: Найцікавіше, що "Самопоміч" виступала проти квотного підходу у поділі посад, це була ключова фішка, на якій піарилась партія.
Фракція має право виносити на голосування постанову про моє звільнення, і хай кожен депутат оцінить мою роботу як голови комітету.
ВВС Україна: Чи є вас гарантії від БПП та "Народного фронту", дані перед голосуванням за децентралізацію, що вони не підтримають постанову про ваше зняття?
Ганна Гопко: В українській політиці немає ніяких гарантій. Тут про все можна домовитись - і все переграти та на щось обміняти. Тому єдина моя гарантія – моя оцінка як голови комітету.
ВВС Україна: Два роки тому, за часів Януковича, людину, яка вчинила всупереч волі фракції, таврували "тушкою" і вимагали складати мандат. Вас так у "Самопомочі" вже називали?
Ганна Гопко: За те, що людина має позицію, ризикує висловити цю позицію, отримує купу критики, не приєднується ні до кого, так не називають.
Фракція поставила мене в такі умови, щоб виключити. Вони ухвалили імперативне голосування, змінили положення про фракцію, бо не вистачало голосів для мого виключення.
Я хотіла зберегти єдність фракції, сподівалася, що їй вистачить розуміння, щоб не заганяти мене у вибір між інтересами держави та фракції.
З Ганною Гопко розмовляв Віталій Червоненко.