






Видавати держгарантії під реструктуризацію боргів держпідприємств - означає істотно збільшувати дефіцит державного бюджету, який у січні-травні 2013 року порівняно з аналогічним періодом 2012 року і так виріс у 5,05 раз. Про це заявила перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань бюджету Оксана Калетник, коментуючи проект Закону про внесення зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» щодо державних гарантій (про Державний концерн «Укроборонпром»), яким пропонується вирішити питання про реструктуризацію боргів «Укроборонпрому» за рахунок залучення кредитів під держгарантії.
«Якщо держава бере гроші у комерційних банків у кредит і виступає гарантом, то це мають бути проекти, які принесуть прибуток і дозволять не тільки платити відсотки, але і повернути цю позику, - каже народний депутат. - А у нас під держгарантіями захований дефіцит бюджету і збільшення держборгу, тому що найчастіше держгарантії видаються під видатки бюджету. Так вийшло і з концерном «Укроборонпром», який хоче залучити кредитні ресурси під держгарантії. Коли я ще на засіданні бюджетного комітету запитала у представника цього концерну, який продукт буде на ці гроші виготовлятися і надалі реалізовуватися, він відповів, що ряд підприємств, які входять до складу концерну вимагають реструктуризації, під це і беруть кредит. А також на погашення боргів. Як можна повернути гроші, не отримуючи прибутку? Виходить, що повертати ці гроші буде змушена держава, що виступила гарантом. Таким чином, покладається, по суті, додаткове навантаження на держбюджет і збільшується прихований дефіцит».
За словами депутата, необхідно створити належні умови функціонування державних підприємств, у тому числі, найбільш стратегічно важливих об'єднань підприємств у сфері обороноздатності і безпеки, але підходити до цього питання необхідно зважено і розумно, з наданням техніко-економічного обгрунтування.
Вона також нагадала, що відповідно до статті 6 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», державні гарантії можуть надаватися за рішенням Кабінету Міністрів України за відповідними напрямами. При цьому держгарантії на суму 50 млрд відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2013 рік», проголосованному попереднім скликанням, держава планує виділяти розпорядникам бюджетних коштів поза межами бюджетних призначень.
Прес-служба народного депутата України Оксани Калетник