






Необхідно спростити процедуру переоформлення спадщини для сільських жителів, вважає народний депутат від КПУ Оксана Калетник. Задля цього у парламенті зареєстровано законопроект № 3336, який вносить зміни в процедуру успадкування майна в Україні.
Документом, зокрема, передбачається, що спадкоємець, який пропустив строк подачі заяви для прийняття спадщини, зможе претендувати на нього, якщо доведе (перелік документів затверджується Кабміном) факт проживання разом зі спадкодавцем під час відкриття спадщини. Документ також наділяє нотаріусів додатковими повноваженнями щодо встановлення фактів прийняття спадщини у разі пропуску терміну подання відповідної заяви.
«Цей законопроект в першу чергу направлений на те, щоб спростити процедуру переоформлення спадщини для сільських жителів, - зазначає один з авторів законопроекту, народний депутат України Оксана Калетник. - Він дозволить нотаріусам приймати рішення про продовження терміну вступу в спадщину. Наразі Цивільним кодексом передбачено півроку на те, щоб людина заявила свої права на спадок, а якщо вона не встигає це зробити, доводиться звертатися до суду. Подальша процедура відновлення прав потребує не лише затрати додаткового часу, але й коштів оскільки спадкоємцям потрібно оплачувати послуги юристів, зокрема, підготовку позовних документів, організацію та проведення судових процесів, а також представництво інтересів у суді. Для людей, які проживають у сільській місцевості, особливо, в депресивних регіонах з високим рівнем безробіття, це дійсно серйозна проблема. Адже в них просто немає на це коштів».
За словами народного депутата, випадків, коли люди з поважних причин не встигли оформити спадщину протягом шести місяців багато. В якості прикладу вона розповіла про випадок, який стався в Житомирській області. Мова йде про пенсіонера, який після смерті матері намагався оформити будинок у селі. Чоловік пропустив термін, відведений на оформлення спадщини, тому вимушений був звернутися до суду. Але в районному суді за місцем знаходження будинку заяву відмовилися приймати, пояснивши, що потрібно подавати її за місцем проживання спадкоємця у Києві. Коли він спробував це зробити, його переадресували знову за місцем знаходження будинку. На те, щоб з’ясувати стосунки в судах пішло кілька років. На жаль, чоловік помер, так і не дочекавшись рішення. Тепер той самий шлях вимушена проходити його сестра.
«Сьогодні існує досить серйозна проблема, яку, на жаль, законопроектом не вирішити. Це доступність жителів сільської місцевості до послуг нотаріату. Навіть у місцевості, де є квоти Мін'юсту, нотаріуси все одно не можуть отримати ліцензії, щоб працювати. Це свідчить про те, що хабарі настільки високі, що у людей немає грошей їх забезпечити, щоб отримати роботу та надати громадянам послуги. В результаті є величезна кількість неоформленого майна набутого у порядку спадкування. Люди живуть в будинках, обробляють земельні ділянки, не маючи на них законних прав та сподіваючись, що про це ніхто ніколи не дізнається. Це ненормальна ситуація, її потрібно змінювати», - резюмує політик.
Прес-служба народного депутата України Оксани Калетник