






Розмір посадового окладу для працівників бюджетної сфери визначається урядом, тому питання щодо перегляду базових тарифних ставок потрібно адресувати до профільного міністерства. Про це заявила перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань бюджету народний депутат України Оксана Калетник, відповідаючи на запитання, чому при прийнятті бюджету ця проблема не була врегульована.
«Під час ефіру на Громадському телебаченні до мене з претензією звернувся аспірант Києво-Могилянської академії, основним закидом якого було те, що комуністи підтримали закон про державний бюджет на 2014 рік, не переглядаючи розмір 1-го тарифного розряду єдиної тарифної сітки, - говорить Оксана Калетник. – На жаль, цей молодий чоловік не захотів аналізувати ситуацію та слухати пояснення, його монолог радше був направлений на те, щоб створити в суспільстві певну істерію з цього приводу. Тому очевидно й розпочав розмову в хамській формі, мовляв, комуністка ви наша. Це було дивно чути, адже лідер фракції КПУ Петро Симоненко неодноразово порушував питання щодо перегляду розміру 1-го тарифного розряду єдиної тарифної сітки. Оскільки відео нашого з Єгором діалогу набуло резонансу на YouTub, аби уникнути маніпуляцій, хочу чітко окреслити свою позицію. І цю заяву адресую не лише аспіранту Києво-Могилянської академії, а й усім молодим людям, хто дійсно прагне побудувати сильне громадянське суспільство, а не намагається використовувати соціальні проблеми як привід для спекуляцій, застосовуючи до усіх політиків кліше та поділяючи їх за принципом «подобаються чи не подобаються».
Народний депутат розповіла, що відповідно до Бюджетного кодексу України законом про Держбюджет обов’язково визначається розмір мінімальної заробітної плати та розмір прожиткового мінімуму на відповідний бюджетний період у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для основних соціальних і демографічних груп населення та рівень забезпечення прожиткового мінімуму на відповідний бюджетний період.
А розмір посадового окладу (тарифної ставки) на сьогоднішній день встановлюється урядом у Постанові №1298.
«Цілком згодна з тим, що давно потрібно було переглянути розмір тарифної ставки та міжтарифні співвідношення, адже існує певна несправедливість при нарахуванні заробітної плати в бюджетній сфері, - зазначила політик. - Наприклад, праця санітарки рахується як некваліфікована, відповідно базова розрахункова ставка в неї найнижча. При цьому згідно з трудовим законодавством заробітна плата не може бути меншою, ніж мінімальна. Тому її підтягують до рівня мінімальної заробітної плати у штатному розписі. Якщо ж, наприклад, будуть нараховувати заробітну плату старшій медсестрі, оклад якої відповідає більш високому розряду та буде трохи більший за мінімальну зарплату, в неї не буде таких самих «доплат-підтягувань», як у санітарки. Тобто порушується відповідність між кваліфікацією й відповідальністю з одного боку та їх оплатою з іншого».
За словами Оксани Калетник, на даний час Міністерство соціальної політики й праці розробляє зміни щодо перегляду розмірів та умов оплати праці на основі єдиної тарифної сітки, але вони навряд чи будуть підтримані Міністерством фінансів. Згідно розрахунків, пропозиції щодо вирівнювання розміру 1-го розряду Єдиної тарифної сітки і мінімальної заробітної плати сягають понад 20 млрд. грн.
«Аспіранту Єгору як майбутньому науковцю спершу потрібно було б вивчити питання оплати праці в бюджетній сфері «в глибину» та з огляду на загальну, майже кризову соціально-економічну ситуацію в країні. Якщо він дійсно переймається проблемою, то міг би продемонструвати свою громадянську позицію й акумулювати зусилля різних представників бюджетної сфери, зібравши підписи під колективним зверненням, в якому будуть запропоновані реальні та здійснені пропозиції. Зі свого боку готова надати йому консультаційну допомогу щодо до роз’яснення законодавства у цій сфері. А також підтримати це звернення депутатським запитом. Зміни потрібні – це поза сумнівом», - підкреслила політик.
Прес-служба народного депутата України Оксани Калетник