Оксана Калетник: «Державні реєстри навмисне засекретили та фактично віддали під контроль приватним компаніям»

Державу використовують як ширму, щоб дати можливість приватним компаніям вимивати бюджетні кошти. Таку думку висловила народний депутат від КПУ Оксана Калетник, коментуючи скандальну ситуацію, яка склалася навколо державних реєстрів.

«Концепція формування реєстрів свого часу була реалізована досить своєрідно. Під приводом того, що потрібно сформувати Єдиний реєстр нормативних актів, Міністерство юстиції створило підприємство-монополіст, яке повинно було займатися цим питанням. Саме через це підприємство згодом комерційним структурам замовляється розробка комп’ютерних програм для забезпечення роботи реєстрів. Але замість того, щоб викупити у розробників авторські права, їм перераховують роялті, використовуючи бюджетні кошти. Тобто вся країна тепер платить за 18 реєстрів, які були створені, - говорить Оксана Калетник. – Лише за останні три роки було перераховано більше мільярда гривен. Якщо б держава сама виробила софт для цих реєстрів, як це відбувається в інших країнах, то це коштувало б в десятки разів дешевше».

За словами народного депутата, схема, яку вибудувало Міністерство юстиції, загальмувала й створення в країні електронного уряду, тому що неможливо було налагодити обмін між міністерствами та відомствами для того, щоб організувати різноманітні сервіси для населення. Просто за те, що держслужбовець переглядає або шукає документи за допомогою програмного забезпечення згаданих комерційних підприємств, Мін'юст повинен цим підприємствам платити авторську винагороду. «Взагалі дуже дивно, що при сучасному рівні технологій громадянин не може самостійно зайти до реєстрів, щоб перевірити, чи правильно вказані його дані, роздрукувати для себе довідки про майновий стан. Реєстри навмисне засекретили від громадян. Щоб людина, яка хоче отримати інформацію, повинна була за неї заплатити. При цьому ніхто досі не може гарантувати, що інформація, яка потрапляє до тих чи інших електронних баз даних надійно захищена, адже держава фактично передала контроль за цією інформацією приватним структурам, - підкреслила політик. – Пані Лукаш зробила правильний крок, коли стала міністром та задала питання, чому власне держава в особі Міністерства юстиції має платити саме цим приватним компаніям? А компанії, як тільки перестали отримувати гроші за свої послуги, відразу ж паралізували роботу реєстрів. І це створило не лише багато проблем для громадян, але й позначилося на економіці країни».

На думку Оксани Калетник, щоб у майбутньому подібні речі не траплялися, потрібно створити спільний IT-продукт, яким зможуть користуватися усі міністерства.

«Потрібно створити загальну шину. Кожний реєстр буде знаходитися у відповідному відомстві, яке відповідатиме за те, щоб він безпечно оновлювався. А далі буде відбуватися взаємодія, за рахунок якої працюватиме «єдине вікно», а реєстри стануть відкритими для громадян», - наголосила народний депутат.

При цьому, коли така глобальна база буде відкритою для зовнішнього споживача, можна створювати додаткові сервіси. «Нові сервіси, корисні людям, можна наростити на конкурентних, ринкових умовах. Це дасть змогу розвиватися й ринку IT-технологій, в якому закладено великий потенціал», - вважає Оксана Калетник.

ПРЕС-СЛУЖБА народного депутата України Оксани Калетник
 

08-11-2017

НАВЧИСЬ БУТИ ХОРОШОЮ ПОЛІТИКИНЕЮ

Школа ПУЛу жінок
заходь!
Відеоматеріали
Для тих, хто хоче бути професіоналом у політиці
Жінки-народні депутатки
Член депутатської депутатської групи "За майбутнє" у Верховній Раді України
Член депутатської депутатської групи "За майбутнє" у Верховній Раді України Член Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Веб-сторінкаДата народження: 24 вересня 1981р.Відомості на момент обрання: освіта вища, виконавчий директор, громадська організація "Життя та розвиток громад", безпартійнa, проживає в місті Києві, судимість відсутня, самовисування.
Copyright www.womeninpolitics.org.ua. All rights reserved
Яндекс.Метрика