






Всі заходи, спрямовані на спрощення системи адміністрування податків і чітке визначення бази оподаткування, призведуть до позитивних результатів. Якщо ж відносини бізнесу і влади будуватимуться, спираючись на принцип «для ворогів – закон, а для своїх – виняток», жодні нововведення не працюватимуть. Таку думку висловила перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, народний депутат від КПУ Оксана Калетник, коментуючи законопроект, ініційований Міністерством доходом і зборів, яким пропонується знизити ставку ПДВ і ввести податок з обороту.
«Податок на додану вартість, оскільки формуюча культура бізнесу за останні кілька років фактично зруйнована, у нашій країні не виправдав свого існування. Сьогодні не виробляють товари і не надають послуги, а в більшості випадків бізнес будують на тому, щоб заробити на схемі. Той, хто ближче до влади, заробляє більше. Той, хто трохи далі, – менше. ПДВ є одним з найбільш корупційних податків, який давно варто скасувати, – зазначила політик. – Що ж до податку з обороту, то негласно він існував і раніше. Думаю, не один бізнесмен підтвердить мої слова. Незалежно від того, яка політична сила приходила до влади, стягування хабара з обороту перетворилося на своєрідну традицію. Природно, ці гроші крутилися в тіньовому секторі і йшли безпосередньо в кишені чиновників. І якщо ці фінансові потоки будуть виведені з тіні й спрямовані в державну казну, це стане великим плюсом. Як на мене, податок з обороту – це справедливий податок. А якщо до існуючих поборів доєднається ще й додатковий податок, це викличе шквал протестів».
На думку депутата, діючу нині систему «бізнес–влада» партнерською не назвеш. Вона скоріше нагадує перестрілку з двох барикад. Бізнес намагається приховати свої реальні прибутки. А влада – забрати у нього якомога більше грошей у вигляді податків.
«Свого часу німецький рейхсканцлер Отто фон Бісмарк говорив, що стягнення податків – це мистецтво щипати гусака з найменшою кількістю шипіння. У наших умовах шипіння багато, але «гусак», здається, повністю виснажився, – додає Оксана Калетник. – На жаль, ділова активність сьогодні низька. Про це свідчать і зменшення працюючих підприємств, і зростання безробіття, й зниження рейтингу країни (який, у свою чергу, негативно впливає на інвестиційну привабливість). Крім того, підприємства передаються з одних рук до інших, і не завжди це відбувається за взаємною згодою та веде до взаємної вигоди».
Депутат також підтримала ще одну ініціативу Міністерства доходів та зборів, що стосується скасування податкових пільг. «Кілька років тому я була на зустрічі з кращими представниками ІТ-галузі, і там якраз обговорювалося питання надання преференцій або галузі загалом, або окремим компаніям. І тоді йшлося про те (цю думку, між іншим, багато хто підтримував), що за нинішньої культури бізнесу це несе тільки руйнівний ефект. Тому що пільга часто не доходить до тих, хто вкладає свої кращі можливості у виробництво товару, до тих, хто творить благо для людей, – говорить Оксана Калетник. – Тому скасування пільг дозволить створити поле для конкуренції, де всі матимуть рівні умови. Знову ж таки, якщо пільги будуть скасовані, а натомість з'явиться культура «блату», постраждають теж усі».
Прес-служба народного депутата України Оксани Калетник