






У Грузії жінки-політики, які хочуть взяти участь у виборах, стикаються з двома серйозними проблемами - фінансовою і стереотипом, що жінці дуже складно бути мажоритарними депутатом, до такого висновку прийшли учасники конференції "Переможемо разом з жінками: посилимо політичні партії", організованої Національним демократичним інститутом США (NDI).
В ході роботи над проектом Виборчого кодексу за рекомендацією Венеціанської комісії була внесена поправка, яка обумовлює створення в партійних списках квоти для жінок. Також з метою стимулювання висунення жінок були прийняті поправки в закон "Про політичні об'єднання громадян", що передбачають додаткове державне фінансування в розмірі 10 відсотків для тих партій, які вкажуть у своєму партійному списку з десяти кандидатів двох жінок. На парламентських виборах всі провідні політичні партії виконали цю норму закону, яка не є обов'язковою.
На конференції 14 жовтня, організованою NDI, були обговорені проблеми, з якими стикалися жінки, які балотуються в парламент Грузії на виборах 1 жовтня, також були розглянуті варіанти їх подолання. У конференції взяло участь близько 50 представників провідних політичних партій країни.
"Склався стереотип, що мажоритарним депутатом може бути чоловік, але не жінка"
За словами екс-спікера парламенту, лідера партії "Демократичний рух - Єдина Грузія" Ніно Бурджанадзе, в основному жінки-політики, що хочуть балотуватися в парламент за мажоритарною системою, стикаються зі скептицизмом - чи зможуть вони працювати в парламенті.
"Мова не йде про інтелект жінки-кандидата. Справа в тому, що мажоритарний депутат повинен знати проблеми людей, що проживають в його виборчому окрузі. Мажоритарний депутат повинен вникати у всі проблеми населення, починаючи від питання перекриття дахів і закінчуючи підведенням доріг до сіл. Склався такий стереотип, що цим зможе займатися депутат-чоловік, але не жінка", - вважає Ніно Бурджанадзе.
"У жінок, які балотувалися 1 жовтня в найвищий законодавчий орган країни за мажоритарною системою, практично не було шансів на перемогу", - зазначила одна з лідерів партії "Нові праві" Манана Начкебія, кандидат у депутати на парламентських виборах в Зугдідському виборчому окрузі.
З труднощами проведення передвиборної кампанії жінками-кандидатами у мажоритарні депутати погодилася і віце-спікер парламенту, голова правлячої партії "Грузинська мрія - Демократична Грузія" Манана Кобахідзе, яка балотувалася в Сачхерському виборчому окрузі.
За її словами, ускладнювали проведення передвиборної кампанії і образи, і загрози особистій безпеці і неприязнь чоловіків. "Під час передвиборної кампанії жінки розряджали конфлікти, що переростають у фізичне протистояння. При втручаннях жінок знижувалося загострення. У жінок в цьому процесі важлива роль", - вважає Кобахідзе.
В ході передвиборної кампанії в порівнянні з чоловіками-кандидатами у жінок було набагато менше конфліктів, наголосила і одна з лідерів партії "Нові праві" Пікрія Чихрадзе.
При цьому вона зазначила, що участь жінок у політиці ускладнюється тим, що "не всі домашні хочуть бачити їх участь в силових процесах політики".
"Жінки-політики змушені перераховувати ЦВК власні кошти, так як не мають фінансової підтримки партій"
Згідно з "Виборчим кодексом" для проходження реєстрації в якості кандидата в мажоритарні депутати необхідно також представити документ, що підтверджує перерахування Центральній виборчій комісії 5000 ларі (близько 3 тисяч доларів). У тому випадку, якщо кандидат у депутати на виборах отримає понад 10 відсотків голосів виборців, цю суму йому повертають, в іншому випадку, її перераховують до державного бюджету.
За словами Ніно Бурджнадзе, ця норма закону стала другою основною проблемою, з якою стикаються жінки-політики, оскільки вони змушені перераховувати ЦВК власні кошти, оскільки партії фінансово їх не підтримй.
У свою чергу представник "Християнсько-демократичного руху" Магда Анікашвілі зазначила, що жінкам на відміну від чоловіків набагато складніше знайти необхідну суму. На її думку, жінки - кандидати в депутати повинні користуватися фінансовою підтримкою держави і низкою пільг, серед яких виділення ефірного часу на телеканалах в рамках політичної реклами та надання офісів.
Крім того, на її думку, для підвищення впливу і досвіду ухвалення рішень жінок необхідно призначати на відповідальні партійні пости.
Учасники конференції вважають, якщо міжнародні та неурядові організації стануть проводити тренінги для жінок - політиків-початківців, то вони сприятимуть активізації жінок у політиці.
Необхідне проведення дискусій в партіях і неурядових організаціях на тему важливості гендерної рівності, впевнена і представник партії "Грузинська мрія - Демократична Грузія" Гугулі Маградзе. "Яким чином жінки потрапляють в політику? В" Грузинську мрію "потрапляють шляхом вибору, але є партії, в які потрапили завдяки тільки своїй привабливій зовнішності і знайомствам в літаках", - сказала вона, зазначивши, що не має наміру уточнювати нічиїх прізвищ.
11 грузинських політичних партій у 2010 році підписали план дій NDI "Переможемо разом з жінками: посилимо політичні партії". У рамках плану партії взяли зобов'язання проводити роботу для подолання бар'єру, який заважає жінкам брати активну участь у політиці.