






Про це під час брифінгу в Українському кризовому медіа центрі, повідомила народний депутат України з фракції «Блок Петра Порошенка» Світлана Заліщук.
За словами депутата, нещодавно в Парламенті було зареєстровано законопроект Президента України, в рамках якого міститься норма щодо долучення України до юрисдикції МКС.
«Водночас, перед нами стоїть перше питання – що відбувається з розслідуваннями тих злочинів, які відбулися під час Революції гідності, що може зробити українська влада, громадянське суспільство для того, щоб зробити розслідування ефективним та якісним, для передачі матеріалів до Міжнародного кримінального суду. А також, яке місце мають кримінальні справи в українському судочинстві в рамках розслідування міжнародним правосуддям», – сказала Заліщук.
Вона також зазначила, що Прокурор МКС опублікувала звіт щодо подій на Євромайдані, в якому було зазначено, що, насправді, факти є недостатніми для того, щоб почати повне розслідування і назвати події, які відбулися під час Євромайдану, злочином проти людяності.
«Ми стоїмо напередодні другої річниці вбивств, зокрема 18-20 лютого. За два роки правоохоронна система України повинна була довести, що ми спроможні, як держава, забезпечити правосуддя і справедливість. На сьогоднішній день перед українською владою, з одного боку, а з іншого – перед громадянським суспільством, стоїть завдання посилити базовий фактаж і передати його прокурорам Міжнародного кримінального суду для того, щоб отримати схвальне рішення щодо початку повного розслідування і визнання цих подій злочинами проти людяності», – зазначила Заліщук.
Депутат розповіла, що МКС отримав два подання, одне з яких було зроблено від громадських організацій, інше – від Генеральної прокуратури.
«12 громадських організацій, за координації Центру громадянських свобод, зібрали всі факти, щоб систематизувати інформацію. Така ж робота була проведена з боку влади, Генеральної прокуратури і передана до МКС. Але цих фактів, системної інформації недостатньо для того, щоб ми могли довести на міжнародному рівні, що злочини, які відбувалися під час Євромайдану, були такими, що підпадають під юрисдикцію МКС. Тому, ми як парламентарі, надалі будемо вимагати, щоб правоохоронні органи достатнім чином зібрали і систематизували інформацію. До прикладу, інформацію про те, що Антимайдан був організований тодішньою владою, що “тітушки” були керовані на центральному рівні, і їм видавали зброю, що була на балансі МВС, яку вони застосовували проти мирних протестантів», – сказала Заліщук.
Вона також зазначила, що потрібно зібрати інформацію про злочини проти журналістів.
«Проти журналістів, які носили спеціальний одяг з позначками “преса”, правоохоронні органи здійснювали неправомірні, злочинні та системні дії, виконуючи накази тодішньої влади. Зараз представники громадянського суспільства і держави мають систематизувати свої спільні слідчі можливості і зосередити увагу на зібранні інформації, яка доведе системність і так звану географічну поширеність подій під час Євромайдану. Ми також збираємося працювати з журналістами, збирати всю інформацію щодо тих збитків, які були завдані ЗМІ під час Євромайдану, щоб надати ці докази МКС», – резюмувала Світлана Заліщук.