Децентралізація як виклик для жінок у владі

Дискусія щодо викликів для жінок у владі в умовах децентралізації відбулася у Луцьку під час презентації результатів гендерного моніторингу виборів до ОТГ, проведеного Жіночим Консорціумом  України у 12 областях України. Гендерний моніторинг виборів мав на меті прослідкувати динаміку змін участі та представництва жінок у такому новому процесі для сучасної України як об’єднані територіальні громади (ОТГ).

Керівниця моніторингової групи, докторка політології Оксана Ярош зауважила, що чим більш економічно спроможна ОТГ, тим запекліша передвиборча боротьба і тим менший відсоток жінок-кандидаток у ради та на голови у цих ОТГ.  «Ми простежили за два роки виборчого процесу до ОТГ тенденцію зростання відсотків жінок серед голів новостворених сільських і селищних ОТГ – від 15% до 23%. Проте цей показник переважно стосується сільських та селищних ОТГ, тоді як кількість жінок, обраних головами міських ОТГ складає близько 18%. Середній показник представництва  жінок за ці два роки, коли відбувались вибори до ОТГ знизився на 10% у порівняні із виборами до місцевих рад 2015 року. Підтверджується той прогноз, що підвищення фінансової спроможності громади є бар’єром для жінок пройти до ради цієї громади», – наголосила Оксана Ярош.

Якщо на рівні міст кандидаткам допомагали у виборчій кампанії партійні осередки, то на рівні сіл і селищ вони проводили кампанію самотужки, віч-на-віч спілкуючись із виборцями. Це, з одного боку, не потребує значних фінансових ресурсів, але потребує багато людських та часових.  

Представниця моніторингової команди Тетяна Карпів каже, що жінки не так охоче, як чоловіки, йшли на контакт і розповідали про свою діяльнсть. "У двох ОТГ, які я моніторила, не було жодної кандидатки на голову громади. Також ті кандидатки, які балотувалися за партійними списками, відзначали підтримку партій – насамперед, консультаційну – на відміну від тих, хто не є партійними. Частина кандидаток обирала тактику «від дверей до дверей» і спілкувалася з виборцями насамперед у себе на окрузі, інша частина не вела жодної агітації, що зовсім не тішить," –  поділилася враженнями моніторка.

Професор кафедри політології та державного управління СНУ імені Лесі Українки, експерт із питань децентралізації Валентин Малиновський не погодився із думкою про те, що жінки стикалися з якимись додатковими перешкодами: «Просто є громади, в яких їх попередні голови вже здобули авторитет і люди проголосували за них. Там, де були сильні, креативні жінки, вони й виграли вибори. Таких на посаді голів ОТГ на Волині є сім із сорока створених ОТГ. Троє із них очолюють список найбільш успішних громад. І це – менеджмент зовсім іншого, якісно нового рівня. Якщо вони виведуть свої громади в лідери – це буде надзвичайний досвід».

Член Координаційної ради Громадянської опозиції у Волинській області Сергій Чуріков вважає, що у патріархальному суспільстві уже заздалегіть розписані суспільні ролі, існує багато пересторог. Наприклад, жінка-кандидатка може не брати в свою команду чоловіків, «бо що ж чоловік удома скаже». Бідність передвиборчої кампанії та низьку активність кандидатів і кандидаток під час агітації Сергій Чуріков пов’язує із короткими термінами: «Реально виборча кампанія у нас тривала всього 25 днів! Насправді знайти гідних кандидатів дуже важко. Вважаю, що наступним питанням має бути лобіювання збільшення кількості жінок у  політиці».

Об’єднані територіальні громади є новим явищем для України, тому тенденції, які у них відбуваються, важливі для аналізу і висновків. Гендерний моніторинг виборів до ОТГ став лише частиною діагностування децентралізаційних процесів. Аналітичний звіт за результатами гендерного моніторингу виборів до ОТГ повністю буде  опублікований у січні 2017 року.

Оксана Ярош, Жіночий консорціум України

26-12-2017

НАВЧИСЬ БУТИ ХОРОШОЮ ПОЛІТИКИНЕЮ

Школа ПУЛу жінок
заходь!
Відеоматеріали
Цикл об’єднує поради експертів та історії успіху народних депутаток та жінок-лідерок.
Жінки-народні депутатки
Суб’єкт висування - політична партія Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», обрана в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі.
Copyright www.womeninpolitics.org.ua. All rights reserved
Яндекс.Метрика