






Українському парламенту необхідно впровадити гендерно-правову експертизу законопроектів. Вона передбачатиме перевірку усіх проектів законодавчих актів на предмет оцінки впливу на гендерну рівність та надання фахового висновку з цього питання. Відповідний законопроект вже розроблений й незабаром буде зареєстрований у Верховній Раді.
Про це повідомила народний депутат фракції Партії “Блок Петра Порошенка”, Голова підкомітету з питань гендерної рівності і недискримінації Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Ірина Суслова під час прес-конференції «Гендерно-правова експертиза законопроектів – шлях до подолання дискримінації».
«Питання гендерної рівності входять в першу п’ятірку проблем, якими переймаються уряди та парламенти країн ЄС. Ця тема є наскрізною в їхній діяльності. А в Україні на законодавчому рівні проблемою переймається лише профільний парламентський Підкомітет. Інші Комітети не враховують гендерну складову при розробці, оцінці та обговоренні законопроектів. Ігноруючи гендерний підхід, Верховна Рада залишає Україну на узбіччі світових процесів. Адже досягнення справжньої рівності чоловіків та жінок сьогодні є одним з потужних драйверів розвитку багатьох країн», – заявила Ірина Суслова.
За її словами, закон «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» передбачає таку експертизу, але вона стосується лише тих проектів, що розробляються Кабміном.
«Депутатські законопроекти ніхто не аналізує на предмет дотримання принципів гендерної недискримінації. Між тим, щороку народні депутати вносять в середньому 1,8 тис. законодавчих ініціатив й частина з них стає законами. Розроблений законопроект про гендерно-правову експертизу передбачає внесення змін до законів «Про забезпечення рівних пав та можливостей жінок і чоловіків» та до Регламенту Верховної Ради. Зокрема, передбачається, що гендерно-правову експертизу за спеціальною методикою здійснюватиме структурний підрозділ апарату парламенту. Кожен зареєстрований та включений до порядку денного законопроект до першого читання мусить пройти таку експертизу», – наголосила народний депутат України.
Ірина Суслова висловила впевненість, що ініціатива знайде підтримку серед народних депутатів.
«Громадяни та міжнародна спільнота вимагають від українського парламенту якісних змін законодавчого процесу. Й гендерно-правова експертиза стане передумовою позитивних перетворень», – відзначила вона.