






Потрібно знизу реформувати суддівське самоврядування і формувати Вищу Раду Юстиції за новим принципом. Про це заявила народний депутат від “УДАРу” Наталія Агафонова в ефірі телеканалу ТВі.
“Чи сьогодні у нас є реальне суддівське самоврядування? Ні. Після закону 2010 року, коли здійснили так звану судову реформу, у нас все суддівське самоврядування було сформовано з представників вищих спеціалізованих судів, яких втричі менше, ніж загальних. Ці суди завжди були лояльні до влади, підконтрольні владі. А загальні суди, на чолі з Верховним, були більш незалежні в своїй діяльності, а в результаті виявилися мінімально представленимина з’їзді суддів”, - зазначила Наталія Агафонова.
Вона підкреслила, що судді у більшості європейських країн призначаються суддівським самоврядуванням – з’їздом суддів.
Щодо формування Вищої Ради Юстиції, за словами Агафонової, ідеальною була б ситуація, коли б ВРЮ складалася виключно з суддів, а не представників, які займають адміністративні посади,як голова Верховного суду, голова Конституційного суду, Генеральний прокурор. “От скажіть, яке відношення має генпрокурор до суддів? Це вплив ще одного органу на цих суддів”, - наголосила депутат.
Водночас, політик відзначила, що президентський законопроект про посилення гарантій незалежності суддів №2522а залишає Вищу Раду Юстицію в тому складі, якому вона є зараз. Частина її членів фактично перейде до новоствореного органу, оскільки не передбачається оновлення складу. А проголосувавши за відповідний проект закону,Партія регіонів і КПУ законсервували питання незалежності суддів.
“Вони протягнули закон європейський за назвою, а по суті намагалися залишити систему, яка є зараз, коли вся судова гілка влади підконтрольна Президенту. Багато положень президентського проекту не є європейськими і не забезпечать незалежності суддів. Виконання формальних вимог не означає виконання вимог по суті”, - зазначила Агафонова.
Вона наголосила, що гарантія незалежності – це насамперед незалежність суддів від тих, хто їх призначає на посаду. Це стосується також порядку звільнення суддів і притягнення їх до відповідальності. Водночас, депутат відзначила, що суддя не повинен бути повністю безкарним, адже суддівський імунітет веде до свавілля.
Прес-служба партії УДАР