






13 листопада, у день народження Валентина Гаюї, засновника перших шкіл і підприємств для незрячих людей, відзначається Всесвітній день сліпих. Народний депутат України, член парламентської фракції Партії регіонів, голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я Тетяна Бахтеєва зазначила, що, незважаючи на всі успіхи сучасної медицини, одними з найбільш поширених у всьому світі залишаються ураження зорових органів, що у багатьох випадках закінчується втратою зору різного ступеня.
За її словами, сьогодні світу відомі понад 700 хвороб очей.
На нашій планеті проживає близько 285 мільйонів людей, які страждають від порушень зору, із них 45 мільйонів уражені сліпотою і 246 мільйонів мають знижений зір.
Тетяна Бахтеєва розповіла, що в Україні щорічно інвалідами за зором визнають близько 12 тисяч осіб.
«Сьогодні 300 тисяч наших співвітчизників позбавлені можливості побачити навколишній світ. Для мене очевидно, що такі люди потребують не лише допомоги від держави у грошовому еквіваленті і вирішенні ряду медичних та соціальних питань. Їм дуже потрібна наша підтримка у прагненні здобути освіту, професійну підготовку, добре оплачувану роботу», - зазначила вона.
За її словами, ніхто не застрахований від сліпоти.
«І суспільство, яке вважає себе цивілізованим, повинно намагатися не огороджувати себе від інвалідів, а прагнути почути, зрозуміти і прийняти їх. У Європі до інвалідів давно повернулися обличчям і роблять усе можливе, щоб їх життя наближалося до життя здорових людей. Сьогодні кількість працевлаштованих інвалідів у Європі сягає 40%. Таке ж ставлення до людей з обмеженими можливостями і в Америці, де працевлаштовані 30% інвалідів», - наголосила народний депутат.
Вона сказала, що Україна як європейська держава також не відстає у вирішенні цих життєво важливих питань.
«Уже сьогодні в нашій країні трудовою діяльністю займається 25% інвалідів, а це понад 662 тисяч людей. На жаль, в Україні кожен 16-й громадянин - людина з обмеженими можливостями, і кількість таких людей щороку зростає. Але всі ми усвідомлюємо: для того, щоб люди з обмеженими можливостями почувалися комфортно в суспільстві, вони повинні мати можливість реалізувати себе в різних сферах суспільного життя – культурі, спорті, науці, мистецтві та багатьох інших», - зазначила вона.
«Очолюваний мною парламентський Комітет із питань охорони здоров'я зробив свій внесок у вирішення проблем сліпих людей. З ініціативи народних депутатів-членів нашого комітету були внесені зміни до Закону України «Про лікарські засоби», відповідно до яких із 1 січня 2010 року часто використовувані населенням лікарські засоби повинні обов'язково маркуватися шрифтом Брайля», - повідомила парламентарій.
Вона розповіла, що за останні три роки фінансування заходів щодо соціальної, трудової та професійної реабілітації інвалідів зросло більш ніж у п'ять разів. Так, якщо у 2010 році на ці цілі були передбачені 167,8 млн грн, то в 2013 році державним бюджетом виділено 860,0 млн грн. За рахунок цих коштів здійснюється забезпечення інвалідів технічними та іншими засобами реабілітації, їх санаторно-курортне лікування й інші заходи.
Крім того, збільшено розмір державної соціальної допомоги на дітей-інвалідів I групи категорії «а», до якої належать і діти-інваліди за зором. Він доведений до розміру прожиткового мінімуму і з 1 грудня 2013 року становитиме 1210 грн на місяць.
Також громадські організації інвалідів та їх підприємства отримують фінансову допомогу у вигляді податкових пільг.
На думку Тетяни Бахтеєвої, дуже важливим є те, що у 2012 році в Україні затверджено Державну цільову програму «Національний план дій щодо реалізації Конвенції про права інвалідів», яка розрахована на період до 2020 року. Основною метою цієї програми є реалізація прав і потреб інвалідів нарівні з іншими громадянами, а також поліпшення умов їх життєдіяльності.
«Прийняття такої програми, підкріпленої фінансовими ресурсами, дозволить нам комплексно вирішувати проблеми інвалідів в Україні, у тому числі щодо створення безбар'єрного простору, доступу до якісної медичної допомоги, освіти, працевлаштування тощо», - сказала народний депутат.
Окремо вона зазначила, що сьогодні Уряд України визначив пріоритетом своєї роботи збереження і підтримку спеціалізованих видань для інвалідів за зором, які друкуються шрифтом Брайля.
На її думку, велику активність у питаннях соціального захисту інвалідів повинні проявляти і місцеві органи влади.
Так, у 2013 році Донецька обласна рада ухвалила рішення «Про надання пільг інвалідам за зором», відповідно до якого інвалідам за зором І та ІІ груп, а також дітям-інвалідам за зором до 18 років, котрі проживають у сім'ях, яким відмовлено в призначенні житлової субсидії, надані пільги у вигляді: 50-відсоткової знижки на оплату за володіння (користування) житлом усіх форм власності; 50-відсоткової знижки на оплату комунальних послуг (електропостачання, газопостачання, теплопостачання, холодне і гаряче водопостачання, водовідведення в межах, встановлених норм споживання); 50-відсоткової знижки на придбання (у разі, якщо житлове приміщення не забезпечується електро-, тепло- або газопостачанням для опалення) твердого палива і скрапленого газу; 50-відсоткової знижки на вивезення твердих побутових відходів.
«Незважаючи на труднощі і проблеми, які переживає наша молода держава, в останні роки в Україні кардинально змінюється ставлення до людей з обмеженими можливостями. Однак створити гідні умови життя для таких людей ми зможемо, лише об'єднавши наші зусилля і направивши їх на вирішення наявних проблем», - сказала на закінчення політик.
Прес-служба народного депутата України Тетяни Бахтеєвої