






Народний депутат України, член парламентської фракції Партії регіонів, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань євроінтеграції, співголова міжфракційного об’єднання «Рівноправ’я» Ірина Бережна вважає, що соціальне сирітство як наслідок трудової міграції порушує не лише права дітей, а й право жінки на працю та материнство. Про це вона заявила, виступаючи під час засідання «круглого столу» на тему «Соціальне сирітство. Що робити з поколінням дітей трудових мігрантів?», ініційованого МФО «Рівноправ’я».
«Всі ми знаємо, що в Україні існує проблема трудових мігрантів. За різними даними, 5–7 млн співвітчизників через неможливість заробити на гідне життя чесною працею продовжують шукати кращої долі за межами рідної країни. Підрахунок ускладнюється ще й тим, що більшість із них виїздить нелегально. Достеменно відомо: більшість українців, які живуть і працюють на чужині, – жінки. Тож можна з упевненістю казати, що міграція в Україні має жіноче обличчя», - сказала Ірина Бережна.
За її словами, найбільше українських жінок сьогодні працюють в Італії (понад 80%). За даними Національного інституту статистики цієї країни, там проживають і працюють більш ніж 220 тисяч українок. На другому місці – Греція (70%). На третьому – Польща (майже 67%). До речі, 57,4% мігрантів – жителі західного регіону. «У більшості з цих жінок є діти. Вони на роки, а іноді - на десятиліття залишаються без батьківської опіки. Як влучно відмітила талановита журналістка Наталка Якимович у своєму фільмі, для більшості дітей мама перетворюється на банкомат», - зазначила народний депутат.
Вона також закликала Уряд не залишати проблему соціального сирітства напризволяще: «У кращому разі вихователями дітей гастарбайтерів стають бабусі-дідусі, у гіршому – пиво, цигарки і наркотики. Ці діти не мають спеціальної підтримки, не мають моральних авторитетів та позбавлені природних почуттів, закладених у родинах. Вони навіть не мають спеціального статусу, і держава досі не знає, скільки їх».
Парламентарій також повідомила, що у співавторстві з народним депутатом, членом парламентської фракції Партії регіонів Олександром Фельдманом внесла на розгляд Верховної Ради законопроект щодо подолання соціального сирітства в сім'ях громадян, які працюють за кордоном. «Законопроект спрямований на введення інституту тимчасової опіки над дітьми, батьки яких не можуть виконувати обов’язки щодо дитини у зв’язку з міграцією, - зауважила вона. – Ми пропонуємо відновити захист прав дитини, яка перебуває під тимчасовою опікою, та встановлення контролю за умовами утримання, виховання, навчання такої дитини з боку органів опіки і піклування. Крім того, якщо щось станеться з дитиною, батьки якої перебувають за кордоном, то особа, яка наглядає за нею, не зможе захистити її права та інтереси. Очевидно, що відповідну роль мусить взяти на себе держава. Цей інститут уже існує в ряді країн. Зокрема, Цивільний кодекс Литовської Республіки передбачає можливість встановлення тимчасової опіки на дітьми, батьки яких виїжджають на тривалий час за кордон. Україна мусить також не ігнорувати проблему соціальних сиріт, а вирішувати її».
Прес-служба народного депутата України Ірини Бережної