






Зупинення до 2015 року розповсюдження ВІЛ/СНІДу в Україні є одним з найважливіших державних пріоритетів. На цьому наголосила Міністр охорони здоров'я України Раїса Богатирьова, виступаючи на відкритті другої Національної науково-практичної конференції з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу «За кожне життя разом!».
«Нас, європейців, не може не хвилювати той факт, що Східна Європа, в центрі якої розташована наша держава, донині залишається регіоном, де епідемія ВІЛ-інфекції остаточно не зупинена», -- зауважила Міністр. За її словами, В Україні протидія цій епідемії здійснюється на основі триєдиного принципу, проголошеного Об’єднаною програмою ООН з ВІЛ/СНІДу (ЮНЕЙДС), який за ініціативи офісу ЮНЕЙДС в Україні, було доповнено четвертим пунктом: державне лідерство як єдина ефективна система боротьби з ВІЛ/СНІДом та міцні партнерські відносини.
Раїса Богатирьова повідомила, що протягом 2005-2012 років в результаті вдосконалення якості профілактики, лікування, догляду та підтримки в рамках Національних програм, а також при значній фінансовій підтримці Глобального фонду і технічній допомозі інших донорів, Україні вдалося зменшити темпи зростання нових випадків ВІЛ-інфекції у сім разів.
В умовах обмежених ресурсів та зростаючих потреб на підсилення координації управління програмною діяльністю та розвиток інтегрованих сервісів для людей, що живуть з ВІЛ та іншими соціально небезпечними хворобами, існує необхідність оптимізації медичної допомоги, що нерозривно пов'язано із процесами реформування та розбудови системи охорони громадського здоров'я в Україні, вважає Міністр.
«Пріоритетним стратегічним завданням в рамках нашої з ЮНЕЙДС, ВООЗ та іншими міжнародними організаціями співпраці ми вважаємо розробку «стратегії перехідного періоду» -- від значної донорської допомоги до переважно бюджетного фінансування потреб у сфері протидії ВІЛ-інфекції», -- підкреслила Раїса Богатирьова. Ця концепція, нагадала вона, закладена у Національну програму протидії туберкульозу (2012-2016рр.) та нову Національну програму протидії ВІЛ-інфекції (2014-2018рр.).
Вкрай важливим, на думку керівника МОЗ України, є збереження стійкого партнерства з неурядовими організаціями, які сформувалися в Україні та набули унікального досвіду в процесі протидії епідемії ВІЛ, виконуючи в якості основних субреципієнтів гранти Глобального фонду.
Говорячи про найбільш серйозні загрози для ефективної реалізації заходів з протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на наступний період, які було визначено в ході незалежної експертної оцінки, проведеної в Україні у 2012 році, Раїса Богатирьова зауважила, що епідемія буде поширюватися, якщо масштаб та ефективність інтервенцій не буде суттєво збільшено шляхом використання всіх фінансових можливостей не лише галузі охорони здоров’я, а й інших секторів. Крім того, за висновками експертів, Україна не зможе забезпечити належну відповідь на епідемію, якщо на зміну значній залежності від зовнішнього фінансування не прийдуть внутрішні інвестиції.
Згідно з цією ж незалежною експертною оцінкою, вплив на динаміку епідемії ВІЛ-інфекції буде важко забезпечити без впровадження ефективних механізмів розподілу і використання ресурсів, зменшення та оптимізації витрат на товари і послуги. Не домогтися очікуваних результатів щодо подолання епідемії ВІЛ-інфекції й без врахування регіональної специфіки епідемічної ситуації.
Міністр охорони здоров’я України наголосила на тому, що протягом останнього року Міністерство активізувало діалог з міжнародними партнерами з метою більш чіткої координації програмної діяльності за основними стратегічними напрямками та для ефективного використання ресурсів.
«В концепції нашої конференції зазначено, що в умовах обмеженого фінансування ключовим завданням є визначення пріоритетів, серед яких розширення антиретровірусної терапії (АРТ). Необхідно оптимізувати витрати на лікування шляхом зменшення його вартості, формування прихильності пацієнтів до АРТ, підвищення інтенсивності профілактичних програм», -- звернула увагу Раїса Богатирьова.
Вітаючи учасників з початком другої Національної конференції з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу, Міністр запропонувала використати цю унікальну можливість для проведення широкого обговорення низки питань щодо забезпечення стабільності та ефективності державної політики з подолання епідемії ВІЛ-інфекції, в тому числі національної стратегії розширення доступу до лікування, що має базуватися на нових рекомендаціях ВООЗ 2013 року та національних даних.
В роботі другої Національної науково-практичної конференції з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу «За кожне життя разом!» взяли участь Виконавчий директор ЮНЕЙДС, заступник Генерального секретаря ООН Мішель Сідібе, керівник офісу Всесвітньої організації охорони здоров'я в Україні Доріт Ніцан Калускі, регіональний менеджер програм Глобального фонду в країнах Східної Європи та Центральної Азії Ніколя Канто, а також керівники офісів агенцій ООН в Україні, Агенції з міжнародного розвитку США, представники усіх міжнародних партнерських проектів та програм, які співпрацюють з Україною у протидії ВІЛ-інфекції.