Сексуальні віяння в парламенті

Комітет Верховної Ради з питань Регламенту та організації роботи ВР намагається розглянути звернення народних депутатів України від фракції «Самопоміч» Вікторії Войціцької, Олени Сотник та Ірини Подоляк щодо покарання народного депутата Олега Барни з фракції «Блок Петра Порошенка» за, по суті, сексуальні домагання. Того самого Барни, який нещодавно прославився «даруванням» квітів та специфічним носінням по сесійній залі на той час ще прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка.

Вся ця історія триває ще з лютого, коли Барна в ефірі одного з телеканалів, під час обговорення теми збору підписів за відставку Яценюка, запросив депутаток до себе в готельний номер. Вони це розцінили як «сексистський та образливий вислів в сторону народних депутаток від фракції «Самопоміч». Втім, ситуація досить дивна, особливо, якщо переглянути запис того ефіру, у якому обидві сторони виглядали «не дуже». Так, на ньому Войціцька заявила, що депутати «Самопомочі» почали свій збір підписів за відставку уряду, тому що не могли в Раді відшукати Барну, щоб поставити підписи під його списком. Хоча депутат був в парламенті і носився з ним по кулуарах. У відповідь на цей закид Барна заявив: «Готель «Україна», 519 номер, завжди ввечері я там знаходжуся. Заходьте, буде корисно і приємно»…

Войціцька вважає, що «це є прямою дискримінацією та посяганням на честь та гідність народного депутата, що є порушенням статті 37 закону «Про статус народного депутата України». При цьому зазначає, що в будь-якій іншій країні західного світу «цей вислів був би розціненим сексуальним домаганням та цілком став підставою для серйозного політичного конфлікту». Барна, у свою чергу, написав листа, мовляв, жінки щось собі придумують, тому він не збирається з’являтися на засідання Комітету для розгляду даного питання. Саме через це питання про можливість позбавлення його участі у 5 пленарних засіданнях за «неодноразове порушення етичних норм та Регламенту ВР» вже двічі переносили.

Покарання, звичайно, також цікаве - 5 днів відпочинку від роботи. Але іншого варіанту впливу на депутатів Регламентом не передбачено. Втім, прийняття і такого рішення майже безперспективне, бо специфічна сама ситуація. «Чому колегу по парламенту не можна запросити в готельний номер для розмови? А приємним для Барни, наприклад, може бути випивка по 50 грамів коньячку, а ніяк не сексуальні фантазії», - вважає один з депутатів-чоловіків.

Загалом, питання дискримінації для України поки що в новинку. Та й в суспільстві є багато нагальніших питань щодо дискримінації жінок, аніж висловлювання епатажного Барни.

Так, найбільш проблемною в плані сексуальних домагань є ситуація, коли жінка (або і чоловік) є матеріально і морально залежними від того, хто їх домагається. Тобто, в площині керівник - підлеглий. Випадки звернення до суду у таких ситуаціях в Україні є радше винятками. Але це проблема не тільки України. Європейський центр дослідження основних прав кілька років тому опитав приблизно 42 000 жінок з 28 країн ЄС про те, чи були вони коли-небудь жертвою насильства. Результати показали, що кожна третя жінка, в період життя після 15 років, страждала від фізичного або сексуального насильства, кожну 20-ту ґвалтували. 22% респондентів скаржилися на побої з боку сексуального партнера, 43% зазнавали психологічних знущань, дві третини постраждалих не повідомляли поліцію про серйозне насильство з боку партнера, 55% жінок бували в ситуаціях, коли їх сексуально домагалися колеги чи начальство… Боюся, що українська статистика було б ще менш оптимістичною.

Під час медійного марафону: «Чому гендерна рівність важлива для України?», голова правління «Українського жіночого фонду» Наталія Карбовська зазначила, що в Україні жінок з вищою освітою більше, ніж чоловіків, але більшість з них працює в медицині, соціальній сфері, де зарплати є низькими. При цьому, особливо дискримінованими в питанні оплати праці є молоді жінки 30-34 років, які отримують зарплату «орієнтовно, на три тисячі гривень меншу, ніж чоловіки». А чоловіки з середньою та неповною вищою освітою заробляють однаково з жінками, які мають вищу освіту.

Ще одна з дискримінаційних ситуацій – прийняття на роботу, коли роботодавці як в приватному, так і в державному секторах, регулярно підкреслюють бажану стать працівника в оголошеннях про вакансії. Та вимагають під час співбесід інформацію про сімейні обставини, зокрема, про малолітніх дітей. Можу привести приклад з власного досвіду: закінчувала факультет журналістики Львівського університету, і, по розподілу, мала йти в одну з газет Івано-Франківська, але з політичних поглядів йти туди не хотіла. Тоді заступник декана порадив мені поїхати до іншого видання і переконати редактора, що, хоч вони просять для розподілу тільки хлопця, та я також не в тім'я бита. Їздила. Переконала. Можливо тому, що редактор була жінка і розуміла «аргументи» чоловіків-керівників про те, що, якщо дівчина незаміжня, то скоро виправить цю ситуацію. А там вже й діти, лікарняні… Таким чином, мовляв, робота вже не є вирішальною для робітника.

Крім того, існує і проблема працевлаштування жінок після 40 років. Тут вже і діти ніби дорослі, але чоловіки-керівники знайдуть будь-які відмовки, щоб не взяти таку претендентку… Та й вакансій для 40-річних разів у 10 менше, ніж для молодих спеціалістів. Хоча тут є свої нюанси, зокрема, щодо гіршого знання іноземні мови, невміння користуватися сучасною технікою, тощо…

Керівник Центру підтримки аеророзвідки Марія Берлінська розповіла про дискримінацію жінок у Збройних Силах України. Зокрема, про їх напівлегальне становище. Українське застаріле законодавство та підзаконні акти не дозволяють приймати жінок на заміщення бойових посад. Тому, працюючи, наприклад, снайпером або розвідницею, в документах жінки значиться «діловод», «кухарка» чи «швачка». Відповідно, їх зарплата набагато нижча і відсутні соціальні пільги. «Знайомі хлопці одного з батальйонів нещодавно запитують мене, мовляв, ну що це робиться, що в нас уже швачок почали нагороджувати медалями. І я їм пояснюю, що це - бойові швачки. Вони «прошивають» гранатометами», - зазначила вона.

Ось де б народним депутатам прикласти сили, змінюючи законодавство в цих питаннях, але ж ні…

Загалом, стереотипів щодо ролі жінки у суспільства більше, ніж достатньо. Мовляв, суто жіночою справою є домашня робота та виховання дітей. Тому, якщо у парламентах світу жінки займають, у середньому, 22% місць, в Україні - лише 12,08%.

В той же час, останні дослідження Національного демократичного інституту міжнародних відносин засвідчили, що лише 2% опитаних звертають увагу на стать кандидата під час виборів. Хоча 56% погодилися з тим, що причиною недостатньої представленості жінок на виборних посадах в Україні є те, що виборці частіше надають перевагу кандидатам чоловічої статі. Втім, на запитання, наскільки стать кандидатів була визначальною при виборі, майже всі респонденти стверджували, що вирішальними, в першу чергу, були такі фактори як чесність, політична програма, досвід, приналежність до партії, освіта та вік.

Слід також зазначити, що, згідно з дослідженнями, кількість респондентів, які вважають, що у парламенті України має бути від 41% до 50% жінок, збільшилась з 41% (у травні 2015 року) до 47% (у грудні 2015 року). При цьому більшість респондентів (56%) переконані, що, за умови досягнення Україною рівного представництва жінок та чоловіків на виборних посадах, політики приділятимуть більше уваги повсякденним проблемам.

…Як на мене, будь-які крайнощі є недоцільними. Не нормально, коли жінці доводиться працювати на роботі, а потім «у другу зміну» самостійно вирішувати всі питання вдома. Але не сприймаю й ситуацію, коли будь який жарт, нехай, навіть, недолугий, зводять у ранг сексуальних домагань.

Надія Пришляк

УНІАН

08-11-2017

НАВЧИСЬ БУТИ ХОРОШОЮ ПОЛІТИКИНЕЮ

Школа ПУЛу жінок
заходь!
Відеоматеріали
Як долати сексизм? Як реагувати на агресію? Як тримати удар? Як самій не зіпсувати свій імідж? Що таке чорний піар, чи варто з ним боротися і як на нього реагувати? Про це розповідають експерти у фільмі «Жінки в політиці. Основні небезпеки»
Жінки-народні депутатки
Член депутатської фракції ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ"
Член депутатської фракції ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ" Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Веб-сторінкаДата народження: 11 квітня 1984р.Відомості на момент обрання: освіта вища, юрисконсульт, ПП "Українська консультаційна група", безпартійнa, проживає в місті Києві, судимість відсутня, включена до виборчого списку під № 59.
Copyright www.womeninpolitics.org.ua. All rights reserved
Яндекс.Метрика