Волинець: вивезти всіх сиріт з Донбасу - непросто

Приблизно 300 дітей-сиріт на сьогодні перебувають у зоні АТО. Терористи налаштовані рішуче: оголосили вихованців інтернатів «дітьми Новоросії» та вже протягом кількох тижнів не дозволяють евакуювати їх із небезпечної зони. Тепер для дітей існує як мінімум три загрози. Перша - безпосередньо постраждати від бойових дій. Друга - нестача продуктів харчування, медикаментів. Третя - небезпека бути вивезеними на чужину в Росію.

Про те, як уберегти сиріт Донбасу в ексклюзивному інтерв'ю Укрінформу розповіла керівник управління забезпечення діяльності Уповноваженого Президента України з прав дитини Людмила Волинець.

- Людмило Семенівно, що ви зараз робите для порятунку дітей на Донбасі?

- Ми намагаємося створити такі умови, щоб терористам не вдалося вивезти дітей за кордон. Також треба зберегти життя держслужбовців, які працюють із сиротами. Спрогнозувати такий розвиток подій на Донбасі ніхто не міг. Проте, як тільки ситуація загострилася, всіх вихованців інтернатів (приблизно 500 дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування) Луганської області відправили потягом на Одещину. Вивезти ж усіх сиріт з Донбасу - завдання непросте через найбільшу кількість інтернатів в Україні.

Треба розуміти, що на території цього регіону нараховується 15 тисяч дітей-сиріт. З них тільки 20% живе в інтернатах, а решта в сім'ях - опікунських, прийомних, дитячих будинках сімейного типу. Тому ніхто не може прийти до прийомної мами, скажімо, і на підставі того, що дитина має статус сироти, відірвати її від рідного крила, вирвати з дому. Та все ж частину таких дітей вдалося перевезти у заклади оздоровлення в межах області. Найбільшим осередком розміщення сиріт та сімей став Святогірськ. До того ж, була інформація про намір терористів вивезти найближчим часом понад сотню дітей з інтернатів Донецька і Мар'їнки.Проте шляхом надзвичайних зусиль на днях вдалось вивезти саме цих дітей до Святогірська і Запорізької області.

Кожному прикордоннику було повідомлено: якщо ця група з'явиться на будь-якому прикордонному пункті, то її пропускати не можна. Адже, найімовірніше, дозволи на виїзд були надані держслужбовцями під загрозою життя і здоров'я. Головне, що телебачення оприлюднило відеозапис розмови з дітьми з Мар'їнки, де вони кажуть, що не хочуть в Росію. Це визначальний момент з точки зору права дитини.

Також на сьогодні нас дуже турбують невивезені із зони АТО 300 дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування (за нашими підрахунками). Запевняю, що ця цифра постійно зменшується, бо дітей евакуйовують щоденно.

Більше деталей повідомляти не буду, бо наші ЗМІ читають не лише патріотично налаштовані люди. Представники так званих «ДНР» і «ЛНР» теж моніторять медіа. До того ж, терористи вже неодноразово погрожували службовцям Донбасу розстрілом за вивезення дітей.

- Чи були ваші представники на Донбасі?

- У нас є обов'язок робити те, що принесе результат і користь дітям. Як довела практика, в більшості випадків це не залежить від того, де ти перебуваєш у конкретний момент. Працівники служб захисту дітей, директори сирітських будинків, громадські активісти з Донбасу просять нас бути цілодобово на зв'язку. Ми так і робимо.

Крім того, офіс Уповноваженого з прав дитини співпрацює з Юрієм Павленком, який майже три роки обіймав посаду Уповноваженого. Тепер він займається питаннями захисту прав дітей на громадських засадах та неодноразово побував на визволеній території. Юрій Олексійович сам надавав допомогу і нас інформував про проблеми сиріт. Також ми щоденно отримуємо орієнтовно 30 дзвінків із Донбасу. Відтак маємо повну картину.

- З якими проханнями до Вас переважно звертаються?

- Отримуємо дзвінки від держслужбовців, але найбільш важкими емоційно є дзвінки від мам і бабусь. Часто повідомляють про нестачу засобів особистої гігієни: пральних порошків, шампунів, миючих засобів, памперсів тощо. При цьому найбільша потреба у памперсах з підкладками з алое. Вони допомагають зберегти чистоту за відсутності води. Окрім того, не вистачає продуктів харчування, наприклад молока, сухого молока, яєць, фруктів, м'яса. Ну і фінансові проблеми виникають. Звичайні проблеми звичайних людей, які потрапили в біду. Тут уже робиш усе, що вимагає ситуація.

Також телефонують, щоб просто отримати моральну підтримку. Наприклад, телефонувала жінка зі Слов'янська, який на той момент був полем бойових дій. Вона істерично кричала в слухавку: боїмося, живемо в підвалах і так далі. Ми довго розмовляли, і ця жінка була здивована, що її вислухали, надали допомогу, а не назвали сепаратисткою і не послали куди подалі.

- До сьогодні Президент не призначив Уповноваженого з прав дитини. Як це впливає на вашу роботу?

- Впевнена, що Президент України з цього приводу має думки і плани, оскільки захист прав дітей є для нього важливими напрямком роботи. Підтвердженням цьому є діяльність дружини Президента Марини Порошенко та Уповноваженого з питань мирного врегулювання ситуації на Донбасі Ірини Геращенко. Проте, чим швидше ми отримаємо призначення на пост професійної, я наголошую, професійної людини, яка ефективно виконуватиме свої функції, тим краще буде для держави і дітей.

Водочас експлуатація теми дитинства є частиною інформаційної війни проти України з боку Росії. З боку Уповноваженого з прав дитини при Президенті РФ пана Астахова поширюються нісенітниці про сотні тисяч біженців з України, продаж сиріт тощо. Очевидно, що ми втрачаємо від того, що відсутність Уповноваженого з прав дитини обумовлює, подекуди, і відсутність рівної відповіді міфотворцям з Росії.

- А з терористами намагалися домовитися?

- У містах, захоплених бойовиками, працюють служби у справах дітей, які роблять усе можливе для порятунку дітей. Держслужбовці змушені щодня перетинатися з представниками «ДНР», «ЛНР». Якщо мова йде про життя дитини й іншого виходу немає, то перемовини необхідно вести навіть з агресором. Про героїчні, без перебільшення, вчинки багатьох працівників служб у справах дітей на Донбасі країні ще належить дізнатися. Погодьтесь, що переживати «візити» озброєних людей у балаклавах, погрози зброєю не кожному під силу, а в цих службах, органах освіти, охорони здоров'я працюють здебільшого жінки. Незважаючи на те, що через погрози терористів вивезти багатьох дітей не вдається, сиріт все одно оберігають, годують, лікують.

- Ви звертались до міжнародних організацій по допомогу?

- Сьогодні в Україні активно працює і Червоний Хрест, і Unicef, OSCE. Всі ці організації в межах свого мандату виконують визначені функції. Нещодавно я зустрічалась із представниками офісу Unicef щодо потреб дітей на визволеній території Донбасу. Загалом, коли в нас є потреба, то ці організації не відмовляють. Не пам'ятаємо за цей час жодної ситуації, коли б ми залишились один на один з якоюсь проблемою.

- А до міжнародних судових інстанцій?

- Звернення України до Європейського суду з приводу міжнародного викрадення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, подане ще 13 червня 2014 року. Подав Мін'юст за фактом викрадення дітей зі Сніжного. Тепер до цієї справи додаються нові факти, докази. Водночас, ми сподіваємося, що колись відбудеться засідання Гаазького трибуналу щодо терористів на Донбасі. Впевнена, що справа про порушення прав дітей буде окремим вагомим епізодом. Злочини проти дитини не мають терміну давності. І ми говоримо не тільки про дітей України, але й про дітей-жертв пасажирського Боїнга-777.

УКРІНФОРМ

08-11-2017

НАВЧИСЬ БУТИ ХОРОШОЮ ПОЛІТИКИНЕЮ

Школа ПУЛу жінок
заходь!
Відеоматеріали
Для тих, хто хоче бути професіоналом у політиці. Створено в рамках проекту "ПУЛ жінок".
Жінки-народні депутатки
Член депутатської фракції ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ"
Член депутатської фракції ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ" Член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Веб-сторінкаДата народження: 16 квітня 1986р.Відомості на момент обрання: освіта вища, тимчасово не працює, безпартійнa, проживає в місті Гуляйполе Гуляйпільського району Запорізької області, судимість відсутня, суб’єкт висування – ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "СЛУГА НАРОДУ".
Copyright www.womeninpolitics.org.ua. All rights reserved
Яндекс.Метрика