Хто така Надія Савченко

Історія 33-річної української льотчиці Надії Савченко, яка потрапила у полон до бойовиків на Сході, а потім опинилася у в’язниці Росії, прогриміла на весь світ.

Про полонену українку президент України Петро Порошенко розповів канцлеру Німеччини і президенту Франції. Ситуацію з українським пілотом-штурманом коментують у Держдепартаменті США.

Занепокоєння її долею висловило МЗС Великобританії. Правозахисна організація Amnesty International заявила, що чекає відповідей від Росії щодо того, як вона потрапила до Росії.

Міністерство юстиції проситиме Раду Європи визнати Надію Савченко заручницею.

Компанія з її звільнення "підірвала" соцмережі. Хештег # SaveOurGirl, підтриманий главою МЗС Павлом Клімкіним, зібрав у Twitter більше 15 тис. постів, за даними пошукової системи Topsy.

ВВС Україна розбиралась в тому, хто така Надія Савченко, яку в Україні називають національним героєм, українським "солдатом Джейн", а в Росії підозрюють у вчиненні злочинів.

Мріяла стати пілотом

Мама Надії Савченко Марія Іванівна розповіла ВВС Україна, що її дочка закохалась у літаки з чотирьох років.

"Ми з сім’єю літали до Криму на літаках, і Надя весь час сиділа біля вікна і задивлялась на хмари. Вона хотіла літати і казала, що її душа в небі", - каже Марія Савченко.

За її словами, до своєї мрії стати пілотом дівчина йшла дев’ять років. Вони чотири рази намагалася поступити до Харківського університету Повітряних Сил.

"Її не приймали. Казали, ти – дівчина, виходь заміж, народжуй дітей. Вона вперто повторювала спроби поступити. В решті її відправили служити в армію, щоб побачити, на що вона здатна", - розповідає мати льотчиці.

Надія Савченко служила за контрактом радисткою у залізничних військах і у 95-ій аеромобільній бригаді у Житомирі. Шість місяців була у складі миротворчого контингенту в Іраку.

"В армії якось командир запитав її, чи пробіжить вона 15 км з вантажем в 15 кг, і вона пробігла. Хлопці після такого попадали, а вона прибігла і стояла, а тоді спокійно сіла. Так хотіла гордість свою показати", - розповідає Марія Іванівна.

Після армії дівчина поступила до Харківського університету повітряних сил, який закінчила у 2009 році. Лейтенант Савченко літала на військових вертольотах Мі-24. Як каже матір, Надія Савченко десятки разів стрибала з парашутом, за її плечима було сотні годин польотів.

Полон і допити

Лейтенант Савченко брала участь в антитерористичній операції на сході країни у якості добровольця, для цього взяла відпустку на роботі, розповіла її мати.

"На роботі її не відпускали на Схід. Їй довелося писати рапорт. Я її відмовляла від цього. Але вона сказала, що мусить поїхати і захищати українську землю", - каже Марія Савченко.

За словами матері, дочка потрапила в полон до бойовиків 17 червня. Про це вона дізналась від військових, які служили разом з нею.

20 червня в інтернеті оприлюднили відео її допиту сепаратистами. У відео Надія Савченко розповіла, що біля селища Металіст підбили два українські БТРи, і вона йшла за пораненими. Там її затримали.

Після оприлюднення відео з допитом деякий час про льотчицю нічого не було відомо. Мати полоненої розповідає, що в Генштабі збройних сил їй обіцяли, що Надію незабаром обміняють.

"Перетнула кордон за невідомих обставин"

Інформація про те, що Надія Савченко перебуває на території Росії в СІЗО міста Воронеж з’явилася 8 липня.

Російське МЗС стверджує, що жінка "за невідомих поки обставин" перетнула кордон під виглядом біженки. Затримали її під час перевірки документів. Проте, при цьому російська сторона не пояснює, як пані Савченко вдалося вибратися з полону.

Як повідомив офіційний представник Слідчого комітету РФ Володимир Маркін, пані Савченко пред'явили звинувачення в посібництві у вбивстві журналістів ВГТРК.

В результаті мінометного обстрілу під Луганськом в червні загинули кореспондент інформаційної програми "Вести" Ігор Корнелюк і член знімальної групи, відеоінженер Антон Волошин.

За інформацією російських слідчих, нібито саме Надія Савченко встановила координати групи російських журналістів і передала їх військовим, які згодом обстріляли місце з мінометів.

У МЗС Росії посилаються на відео, в якому пані Савченко "не заперечувала своєї участі в військовій операції українських збройних сил у тому самому місці, де загинули російські журналісти".

Матеріали справи Надії Савченко наразі перебувають в Новоусманському районному суді Воронежа. Суд постановив залишити Надію під вартою до кінця серпня.
"Луганськ і Воронеж поряд"

Мати ув’язненої розповідає що, кілька днів тому з нею вийшов на зв'язок Микола Шульженко, який представився державним адвокатом Надії у Росії.

"Я його запитала, а що ж моя дочка робить у Воронежі. Вона ж була в полоні у Луганській області. На це він мені відповів, що Луганськ і Вороніж зовсім поряд", - каже Марія Савченко.

Адвокат повідомив, що Надія Савченко перебуває СІЗО №3 Воронежа і запропонував матері українського пілота звернутися до МЗС України і передати, щоб до Надії Савченко відправили консула.

Юрист порадив матері відправити доньці передачу і запевнив її, що умови утримання дочки прийнятні.

Протест України

МЗС України вже висловило "рішучий та категоричний протест" російській стороні через незаконне вивезення пані Савченко на територію Росії.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін в інтерв'ю ВВС назвав затримання та перевезення Савченко до Росії не тільки "порушенням норм міжнародного права і конвенцій", а й порушенням всіх можливих "моральних правил".

За словами Павла Клімкіна, українська влада зараз шукає їй іншого захисника.

Президент Петро Порошенко доручив розібратися із ситуацією Генпрокуратурі, керівник якої раніше заявив, що йому невідомо, як українська льотчиця опинилася у російському ізоляторі.

Водночас помічник держсекретаря США Вікторія Нуланд напередодні заявила, що ситуація з Надією Савченко ясно свідчить про сталі зв’язки між Росією і сепаратистами.

"Ця справа – очевидне порушення міжнародного права та прав людини", - вважають у Держдепартаменті США.

Діана Куришко

ВВС Україна

08-11-2017

НАВЧИСЬ БУТИ ХОРОШОЮ ПОЛІТИКИНЕЮ

Школа ПУЛу жінок
заходь!
Відеоматеріали
Для тих, хто хоче бути професіоналом у політиці
Жінки-народні депутатки
Член депутатської фракції Політичної партії "Європейська Солідарність" у Верховній Раді України дев'ятого скликання
Член депутатської фракції Політичної партії "Європейська Солідарність" у Верховній Раді України дев'ятого скликання Голова Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України з Європейським Союзом Веб-сторінка Керівник групи з міжпарламентських зв’язків з Грузією Веб-сторінка Перший заступник співголови групи з міжпарламентських зв’язків з Сполученими Штатами Америки Веб-сторінка Член групи з міжпарламентських зв’язків з Канадою Веб-сторінка Член групи з міжпарламентських зв’язків з Республікою Індія Веб-сторінка Член групи з міжпарламентських зв’язків з Республікою Польща Веб-сторінка Член групи з міжпарламентських зв’язків з Федеративною Республікою Німеччина Веб-сторінка Член групи з міжпарламентських зв’язків з Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії Веб-сторінкаДата народження: 5 липня 1972р.Відомості на момент обрання: освіта вища, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, безпартійнa, проживає в місті Києві, судимість відсутня, включена до виборчого списку під № 10.
Copyright www.womeninpolitics.org.ua. All rights reserved
Яндекс.Метрика