






Російські активи, які знаходяться в інших країнах, мають були конфісковані. Агрессор має заплатити за всі збитки, завдані Україні та українцям, — хоче він цього чи ні. Саме за російські гроші має відбуватись відбудова та відновлення України — в тому числі відбудова Каховської ГЕС, зруйнованих будинків в Одесі, Кривому Розі, інших містах, а також компенсація тим нашим людям, кому російська війна принесла біль, страждання та смерть рідних.
Нині маємо ще один надважливий виток цієї історії: у Сенаті США був зареєстрований законопроект про конфіскацію та передачу Україні в якості репарацій державних активів рф — насамперед Центробанку.
«Конгрес США розгляне законопроект про конфіскацію суверенних активів рф. Нарешті це відбувається! Так, поки це законопроект, але це вже є юридичний прецедент, який відкриває правовий та юридично обґрунтований шлях до конфіскації суверенних активів рф. Тепер чекаємо на прийняття Закону! Цей законопроект був внесений представниками від обох партій, а також паралельно в Нижню палату, що збільшує шанси на його прийняття. Дякуємо сенаторам за потужну двопартійну підтримку цього питання», — наголосила заступник Міністра юстиції України Ірина Мудра.
За різними даними, США заморозили близько $39 млрд суверенних активів рф. Це найбільший після ЄС обсяг російських активів серед західних країн.
За інформацією Ірини Мудрої, зазначений законопроект передбачає наступне:
Надає Президенту США повноваження конфіскувати російські суверенні активи, які були заморожені у Сполучених Штатах, та передати їх на відновлення України.
Забороняє переказ коштів російським організаціям, які перебувають під санкціями, доти, допоки росія не піде з України і не погодиться на компенсації за шкоду, заподіяну її неспровокованою агресією.
Доручає Президенту США працювати з союзниками та партнерами над створенням міжнародного компенсаційного механізму для передачі конфіскованих або заморожених суверенних активів росії для відбудови України.
Надає Управлінню з координації санкцій Державного департаменту додаткові ресурси для роботи з партнерами та союзниками за кордоном для конфіскації додаткових суверенних активів росії в інших країнах.
Гарантує, що путін, а не американські платники податків, сплатить збитки, завдані неспровокованим вторгненням росії в Україну.
Нагадаємо, що ще 22 грудня 2022 року Сенат США підтримав поправку до Закону про уповноваження на національну оборону США (так званий Акт про конфіскацію активів для відновлення України). У поправці передбачено створення правового механізму конфіскації російських активів, які зараз заморожені в США.
Крім того, нещодавно Уряд США конфіскував перші кошти, що належали російському олігарху. Наступні такі конфіскації — на підході.
«Тож, «лід тронувся», зворотного шляху вже не буде, а тільки поступова та неминуча розплата рф за все заподіяне. Вирок від світової спільноти вже отримано», — акцентувала заступник Міністра юстиції України.
Раніше також Уряд Канади розпочав здійснення практичних заходів, направлених на конфіскацію вантажного літака Ан-124 «Руслан», що належить росіянам, з метою передачі його Україні. Замість того, щоб перевозити іранські дрони та інші речі, які вбивають українців, цей літак тепер поповнить парк українських «Русланів» та літатиме під українським прапором — генеруватиме дохід для нашої держави та виконуватиме важливі місії.
Робота з конфіскації активів ведеться і в інших країнах, зокрема в ЄС.
«Щоденно працюємо з нашими партнерами над створенням Компенсаційної комісії та конфіскації російських активів. І результати нашої роботи наближають перемогу справедливості над тотальним злом. Відшкодування агресором збитків, завданих війною, — це принцип міжнародного права», — резюмує Ірина Мудра.