






В усьому світі є дуже прості рецепти боротьби із порушенням митних правил:
– створення сильною митної адміністрації — першою чергою;
– неможливість реалізації всередині країни незаконно ввезеного товару;
– швидкий та ефективний обмін інформацією про митну вартість та інші характеристики товарів з іноземними митницями;
– дієвий митний пост-аудит — перевірка і можливе донарахування митних платежів вже після випуску товарів у вільний обіг.
В Україні немає жодної із цих чотирьох речей. А коли немає митної адміністрації — то хто ж має боротися з порушеннями митних правил? Більш того, ці порушення, за нашим законодавством, сьогодні не є злочинами. То якщо це не є злочином, чому уряд вирішив залучати до контролю над митницею поліцію?
Фракція «Самопоміч», безумовно, вітає рішучий наступ уряду на схеми на митниці. При цьому, боротися із порушенням митних правил потрібно системними методами, а не точково. Кабмін має зосередитися на реформі фіскальної служби і митниці.
Усі чудово знають, що «пильний нагляд» над митницею ще з часів, коли товарна контрабанда була злочином, здійснює Служба безпеки. А уряд до неї пропонує ще й поліцію долучити, не пропонуючи при цьому комплексних, системних змін. Натомість треба створити сильну і незалежну митну адміністрацію, яка буде економічними методами боротися з порушеннями митних правил.
Для того, щоб усунути з митниці СБУ, потрібно на законодавчому рівні забрати у неї можливість здійснювати «захист економіки» і «боротьбу з корупцією» – відповідні законодавчі ініціативи вже давно є в парламенті.
Тому Тетяна Острікова закликає уряд підтримати і закон про національну митну службу, і зміни у Митний кодекс про Єдине вікно на митниці, і законопроекти, спрямовані на збільшення інституційної спроможності СБУ саме у боротьбі зі шпигунством і державною зрадою, а не у нагляді за митницею.
Бо чим менше правоохоронних органів буде наглядати за митницею, тим більше платежів надходитиме до державного бюджету України, а не в кишені силовиків і корупціонерів.
Також хочу наголосити на законодавчій ініціативі, яку, я сподіваюсь, завтра почнемо розглядати у парламенті — щодо запровадження Єдиного вікна на митниці. Вона покликана нарешті скасувати будь-які паперові документи від суміжних контролюючих органів – фітосанітарів, ветеринарів, екологів тощо. Всі вони муситимуть із часу набуття чинності закону свої дозвільні документи видавати в електронній формі через Єдине вікно, що зменшить контакт підприємців з контролюючими органами.
На пунктах пропуску мають залишитися представники лише двох контролюючих органів — митник і прикордонник. Усі решта контролери, бажаючі поживитися на підприємцях та їхніх товарах, вимушені будуть від цих своїх бажань відмовитися.
Окремо хочу звернути увагу уряду на те, що у Брюсселі, в представництві України при ЄС, вже тривалий