






Верховна Рада у першому читанні ухвалила законопроект про посилення захисту суб‘єктів господарювання від неправомірних дій дозвільних органів. Виступаючи стосовно нього, Тетяна Острікова озвучила жахаючі дані:
«За даними експертів офісу ефективного регулювання BRDO, у 2016 році підприємці сплатили за отримання дозвільних документів близько 28 мільйонів гривень. Це офіційна цифра, а неофіційно майже у сім разів більше. Тобто, фактично, це побори і хабарі — 193 мільйони гривень поборів було сплачено підприємцями саме за отримання дозвільних документів».
«Тому наші посадовці, на жаль, ще з радянських часів не розуміють, що не бізнес працює і існує для них, а вони покликані працювати і здійснювати свої функції для бізнесу. Держава має надавати бізнесу якісний сервіс, а чиновники – це менеджери з надання цих послуг. В Україні панує це спотворене уявлення, яке нам дісталося у спадщину ще з Радянського Союзу, що чиновник визначає умови і встановлює якісь бар‘єри для ведення бізнесу. Щоб зменшити такі чиновницькі можливості, був поданий законопроект, який деталізує відповідальність посадовців за, наприклад, відмову у прийнятті дозвільного документа, за невнесення або несвоєчасне внесення дозвільним органом в установлені строки інформації до єдиного реєстру, за безпідставну відмову суб‘єкту господарювання у прийнятті заяви про одержання документів. Це перелік із 154 документів. Наприклад: ветеринарні сертифікати, землевпорядна документація, санепідемекспертиза, дозвіл на початок робіт від пожежників, дозвіл на будівництво, зовнішня реклама, дозвіл на передачу в оренду земельних ділянок комунальної власності».
На думку народного депутата, бізнес потребує захисту від свавілля чиновників, а контролери мають розуміти «стоп-сигнали».
«Сьогодні ми маємо ухвалити цей законопроект в першому читанні, щоб ці чиновники розуміли, що за кожне з порушень, за кожну їх дію буде наставати окрема персоналізована відповідальність. А недоліки ми допрацюємо до другого читання, щоб українські підприємці працювали вільніше».