






Як зазначає депутат «Самопомочі» Тетяна Острікова, Президент України сьогодні така омріяна і солодка посада, бо вона над законом. Саме тому і кандидатів так багато, і вибори нагадують битви не на життя, а на смерть.
«Посада Президента передбачена у Конституції України, однак він ні перед ким не звітує та фактично не підвладний жодному правоохоронному органу. Президент користується правом недоторканності, але не існує закону про порядок зняття з нього цієї недоторканності.
Фактично Глава держави робить, що хоче, немає виписаного в законі порядку притягнення його до відповідальності. Яскравий приклад – з витратами Президентом коштів платників податків».
«Наприклад, в бюджеті на 2019 рік чинний Президент заклав близько мільярда на фінансування молоді, проте, як будуть витрачені ці кошти – невідомо».
Не звітує Президент ні перед людьми, ні перед Верховною Радою і про використані ним кошти. Навіть якщо народний депутат захоче подати запит до Президента, то його має підтримати голосуванням Верховна Рада. Тому майже всі запити до Президента провалюються».
Повноваження Президента, прописані в Конституції, є виключними, але постійно розширяються, обурюється Острікова:
«Наприклад, там не записано, що Президент призначає голову НКРЕКП – це та комісія, яка визначає тарифи на комунальні послуги. Цього немає серед його повноважень в Конституції, але Президент це робить. Так само там не вказано про призначення ним керівників обласних управлінь СБУ, але в реаліях Президент це робить!»
«Самопоміч» розробила проект закону «Про Президента України», який встановлює правила для особи, що перебуває на посаді Президента, і дає дієві запобіжники від зловживань. «Цей документ чітко каже: Президент робить тільки те, що передбачено в Конституції. Він не має повноважень призначати і впливати на регуляторів, не має призначати керівників обласних управлінь СБУ, бо цього немає в Конституції», – зазначає Тетяна Острікова.