






Кабінет Міністрів опублікував матеріал під назвою «Україна без контрабанди» – Результати боротьби з ухиленням від сплати митних платежів». Матеріал претендує на звіт щодо ефективності оголошеного Урядом наступу на схеми на митниці. Про що ж звітує Уряд?
По-перше, Уряд не навів інформації, які саме схеми на митниці з так званими «товарами народного господарства» чи широкого вжитку зруйновано за 2 місяці та в чому конкретно полягає іх «руйнування» та власне урядова «боротьба з контрабандою». Протягом останніх місяців ми почули лише про затримання 37 контейнерів з тканиною, які пізніше були викрадені зловмисниками за сприяння чиновників. Натомість, про виявлення інших гучних порушень митних правил з товарами широкого вжитку (одяг, взуття, техніка, хімія, пальне тощо) не відомо, так само як і про вилучення незаконно ввезеного товару.
По-друге, Уряд не навів у звіті цифрових показників результативності спільної боротьби ДФС і правоохоронних органів з схемами на митниці. Ми не бачимо, який конкретно результат від цілодобового перебування поліцейских в зонах митного контролю. Ані у вигляді виявлених правопорушень митних правил чи кримінальних проваджень, ані у вигляді вартості вилучених товарів.
По-третє, ми не бачимо в урядовому звіті показників щодо результатів здійснення перевірок органами ДФС несумлінних підприємців за напрямком митного пост-аудиту.
Прошу Уряд прозвітувати про ці показники.
Так за рахунок чого збільшено надходження митних платежів?
Починається звіт очевидно з опису того, як все було погано до початку «боротьби», адже наводиться цифра зростання митних платежів за січень-липень 2018 відносно січня-липня 2017 – 10%. Це при тому, що імпорт у цьому році зростає приблизно на 14,5% до відповідного періоду минулого року! Якщо цього року завозились рівно ті ж самі товари, тільки на 14,5% більше – то і митні платежі мають зрости рівно на 14,5%.
Також варто зупинитися на наведених показниках зростання внутрішніх податкових зборів – 19,3%. Автори звіту забули зауважити, що зростання індексу споживчих цін за цей період склало 12,1%, а ріст ВВП – 3,6%, що разом забезпечило зростання надходжень на 16%, залишивши, як результат боротьби з тіньовою економікою – 3%.
Уряд каже, що за липень-серпень митні платежі зросли на 23% відносно аналогічного періоду 2017 року. Як я вже писала, зростання імпорту – 14,5%. Середній курс долара США на 5 копійок вищий, ніж за той самий період 2017 року, що ще додатково дало 0,2% збільшення зборів. Отже, зростання митних платежів на близько 15% сталося за рахунок об’єктивних факторів та відбулося б саме по собі, навіть, якщо ніхто нічого не робив би та ні з чим би не «боровся».
Треба визнати, що певного збільшення митних платежів владі все ж таки вдалося досягнути.
Мабуть, одним з найкращих прикладів пояснення цього є цей авторський текст (зберігаю мову оригіналу та прошу вибачення за непарламентську лексику):
«На таможне по-тихому, местами штормит, но плавать можно, «товар» не сильно, но катается…Тем, кто раньше «тягал», подняли «пошлину» с коробки. Говорят команда из Киева, нужна картинка, и это на жестком на контроле Киева, но не критично, в пределах разумного. Многие внепонятке, не знают, кто будет Главный на таможне завтра, ждут развязки по наездам.»
На жаль, це вирок митної політики держави Україна!
Тетяна Острікова