Після «корабельної сосни»? В Україні планують щороку перевіряти дотримання рівних прав депутаток і депутатів у парламенті

Верховна Рада України на початку кожного року планує проводити ґендерний аудит.

Як зазначається на сайті парламенту, у березні 2020 року було підписано розпорядження про проведення ґендерного аудиту та затверджено відповідні методичні рекомендації.

Системний аудит буде проводитися, щоб проаналізувати, чи жінки й чоловіки в парламенті мають однакові права, а також для підвищення рівня обізнаності працівників з питань інтеграції ґендерних принципів у роботі апарату. Крім того, на ґендерну чутливість будуть перевірятися організаційно-розпорядчі документи.

«Ми приділяємо значну увагу питанням ґендерної політики в парламенті. Станом на сьогодні проект Ґендерне бюджетування в Україні є найбільшим у світі із впровадження ґендерно орієнтованого бюджетування. Важливо, що Верховна Рада України долучилася до цієї роботи та розпочала співпрацю з експертами для запровадження зазначеного підходу в роботі апарату парламенту», — зауважив керівник апарату Верховної Ради Вячеслав Штучний.

Зазначається, що проект Ґендерне бюджетування розпочав свою роботу в Україні з 2013 року та працюватиме до 2021 року. Він реалізується за фінансової підтримки уряду Швеції через Шведське агентство міжнародного розвитку (SIDA) для забезпечення консультативної підтримки Міністерства фінансів України у процесі впровадження ґендерно-чутливого бюджетування в Україні.

За словами Штучного, нещодавно також було підписано Меморандум про взаєморозуміння між апаратом Верховної Ради України та структурою ООН з питань ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок. Документ визначає проведення ґендерного аудиту доступності будівель парламенту та просування ґендерної рівності відповідно до міжнародного досвіду.

Під час вебінару Ґендерно орієнтований підхід у бюджетному процесі його учасники ознайомилися із принципами, практичним досвідом застосування ґендерно орієнтованого підходу в бюджетному процесі та його застосуванням для розроблення нормативно-правових актів.

Заступниця керівниці проекту Ґендерне бюджетування в Україні Оксана Цюпа зазначила, що такий підхід вже понад 30 років використовують високорозвинуті держави світу. Ґендерно орієнтоване бюджетування дозволяє переструктурувати бюджети так, щоб доходи та видатки враховували потреби жінок і чоловіків.

«Ґендерно орієнтоване бюджетування дає можливість за кожною гривнею побачити кінцевого отримувача послуг. Уже доведено, що вкладання грошей в ґендерну рівність у геометричній прогресії відбивається на розмірі валового внутрішнього продукту країн. Адже залучається велика категорія незайнятого, але економічно активного населення і це працює на покращення добробуту громадян», — розповіла Оксана Цюпа.

Вона наголосила, що експерти точково уже співпрацювали з представниками окремих секретаріатів комітетів.

«Важливо, що зараз ми можемо охопити всі структурні підрозділи Апарату та донести зміст і необхідність запровадження в роботу цього підходу», — зазначила заступниця керівниці проекту.
 
Нагадаємо, незважаючи на рекордно велику кількість депутаток (близько 20%), Верховна Рада ІХ скликання відзначилася низкою сексистських скандалів серед топ-політиків.

Так, 23 червня в мережі з’явився відеозапис, на якому глава фракції Слуга народу (СН) Давид Арахамія і голова партії Олександр Корнієнко обговорювали свою колегу Ірину Аллахвердієву, думаючи, що мікрофони вимкнені. Зокрема, Корнієнко назвав її «робочою бабою, як корабельна сосна».

Пізніше нардеп вибачився перед жінкою за свої висловлювання, однак сама Аллахвердієва заявила, що скандальне відео з розмовою її колег насправді «фейк». Згодом Корнієнко заявив, що мова йшла не про Ірину Аллахвердієву, а про місцевого політика Тетяну Домбровську. Домбровська сказала, що не ображається і навіть сприймає їхні слова як комплімент своїй діяльності у Миколаєві.

Також сексизм був помічений і у висловлюваннях спікера Верховної Ради, ексочільника партії СН Дмитра Розумкова. 31 жовтня 2019 року депутатка Анна Скороход почала плакати через те, що за її словами, на засіданні Верховної Ради їй відмовили розглянути поправки до закону про газотранспортну систему України. «Заспокойтеся, вам ще народжувати. Заспокойтеся, це не варто того», — відповів їй Разумков.

А за декілька місяців до того — у травні 2019 року — під час виступу на ток-шоу Право на владу на телеканалі 1+1 Разумков на запитання Чи варто ґвалтувати Верховну Раду? відповів, що «Іти на зґвалтування точно не треба, та й „дівчина“ так собі». Пізніше Разумков вибачився за своє висловлювання.
 
Також у скандали на тлі сексизму потрапили менш відомі депутати цього скликання. Нардеп від СН Максим Бужанський обізвав журналістку НВ Ольгу Духнич "тупою вівцею". Так він відреагував на інтерв'ю журналістки з Разумковим.

А у серпні 2019 року тоді ще майбутній депутат від СН Жал Беленюк опублікував фото з Європейських ігор в Мінську підписом: «Бабі - квіти, спортсменам — медалі! Стережися, щоб не переплутати, Кутузов!»

Крім того, депутати від СН Ілля Кива та Богдан Яременко, який тоді обіймав посаду голови комітету з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва, потрапляли у секс-скандали: під час засідання вони переписувалися із ймовірними секс-робітницями. Пізніше Яременко звільнили з комітету, проте як і Кива, він залишився народним депутатом.

Новое время

10-07-2020

НАВЧИСЬ БУТИ ХОРОШОЮ ПОЛІТИКИНЕЮ

Школа ПУЛу жінок
заходь!
Відеоматеріали
Для тих, хто хоче бути професіоналом у політиці. Створено в рамках проекту "ПУЛ жінок".
Жінки-народні депутатки
Член депутатської фракції Політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ" у Верховній Раді України
Член депутатської фракції Політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ" у Верховній Раді України Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Веб-сторінка Заступник члена Постійної делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи Веб-сторінка Член групи з міжпарламентських зв’язків з Турецькою Республікою Веб-сторінка Член групи з міжпарламентських зв’язків з Китайською Народною Республікою Веб-сторінка Член групи з міжпарламентських зв’язків з Японією Веб-сторінка Член групи з міжпарламентських зв’язків з Австрійською Республікою Веб-сторінка Член групи з міжпарламентських зв'язків з Державою Ізраїль Веб-сторінкаДата народження: 17 лютого 1977р.Відомості на момент обрання: освіта вища, народний депутат України, член Політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ", проживає в місті Києві, судимість відсутня, включена до виборчого списку під № 21.
Copyright www.womeninpolitics.org.ua. All rights reserved
Яндекс.Метрика