






До 2022 року Олену Сотник обрали курувати Форумом жінок-парламентарів. Вона опікуватиметься всіма питаннями гендерної рівності, протидії сексуальному насиллю, торгівлі людьми, правами жінок, дітей, рівного права на освіту, доступу до охорони здоров‘я, екологічними проблемами.
Це надважливо і для України, бо піднімає на новий рівень українське питання у світі – розмінування Донбасу, відновлення тамтешньої інфраструктури. Адже російська агресія на Сході в майбутньому відіб‘ється на Україні однозначно.
Олена Сотник каже:
«На жаль, на світовому рівні ніхто про ситуацію в нашій державі не говорить. Про це говорять в ЄС, американці, але навіть в ООН дуже мало з цього приводу є конкретних ініціатив. І в Міжпарламентському союзі, крім європейських парламентаріїв, дуже мало хто знає про ті виклики, з якими Україна зіштовхнулася і з якими ще зіштовхнеться у майбутньому».
Чому це важливо?
Міжпарламентський Союз – найстаріша організація парламентаріїв усього світу. І ще ніколи українки не були тут в керівному органі.
На жаль, Україна досі не приділяла належної уваги Міжпарламентському союзу. Його радше розглядали як можливість для делегації поїхати за кордон, але ніхто там особливо не працював. За весь цей час навіть спікери парламенту туди не їздили. Хоча це дуже престижно, щоб саме голови Парламентів відвідували сесії, адже це важливий майданчик для спілкування і обговорення спільних тем. Україна цей майданчик ніколи не використовувала. А дарма..
Росія там має серйозний вплив. Дійшло до того, що два роки тому постало питання, що одне з чергових засідань Міжпарламентського союзу буде відбуватися в Санкт-Петербурзі.
Олена Сотник пригадує:
«Ми були в шоці, що делегати, які раніше їздили в Міжпарламентський союз, ніяк цьому не завадили. Є практика, що якщо країна розпочала військову агресію, то, не прийнято, щоб дозволяли проводити там засідання такого рівня. А тут Росія пролобіювала собі засідання, щоб привезти всіх парламентарів світу, нагодувати їх ікрою, напоїти горілкою…»
Виявляється, що чергова українська делегація просто пропустила засідання, де порушувалося це питання. І в останній момент делегації, в якій була Олена Сотник, довелось хоч щось робити.
«Ми швидко сформувала постійну делегацію, яку очолив Борис Тарасюк як досвідчений дипломат, і до неї увійшли люди, які працюють в інших міжнародних організаціях, які мають досвід і мають репутацію. Фактично зараз туди увійшли активні молоді депутати, які або в ПАРЄ працюють або ПА ОБСЄ. Або працюють з впливовими державами».
Тоді нова українська делегація зробила історичну річ: коли російська делегація на чолі з тамтешнім спікером Валентиною Матвієнко приїхала вже з переможним роликом, як вони будуть всіх приймати, як всіх чекають в Петербурзі, наша делегація зробила те, що ніхто ніколи не робив.
«Ми примусили всю асамблею переголосовувати це рішення. Я говорила, що Росія-агресор, що в них руки в крові і не можна туди їхати парламентарям, які поважають дипломатію і міжнародне право», – розповідає Олена Сотник.
На превеликий жаль, тоді в української делегації не було підтримки абсолютної більшості. Так, нас підтримали європейські країни, Канада, Австралія. Але країни колишнього Радянського Союзу і третього світу були за Росію.
Дипломатичну битву було програно. Сесія у Санкт-Петербурзі, на жаль, відбулась. Українська делегація її проігнорувала, але вирішили відтоді брати активну участь в цьому органі і починати нейтралізувати вплив Росії там.
І так і сталося. Вперше Україна ініціювала створення резолюції, яка буде ухвалена на наступній 140 сесії, і вперше за історію участі України три члени делегації посіли керівні посади в органах, і Олена Сотник буде входити до впливового органу жінок-парламентарів.
На жаль, Міжпарламентський союз не має важелів накладати санкції. Єдина міжпарламентська організація, яка має право накладати санкції – це ПАРЄ, тому наша робота там така важлива. Всі інші можуть тільки виносити резолюції, рекомендації, мати дипломатичний вплив. Але для України важливо доносити правдиву інформацію про те, що в нас відбувається. Російське лобі неслабке. Москва намагається показати, що вона до ситуації в Криму і на Донбасі непричетна, і багато парламентарів в це вірять.
Тепер в України є ще один майданчик, щоб ініціювати певні проекти, які будуть реалізовані через ООН, це питання парламентської дипломатії, а Олена Сотник ще раз підтвердила, що вона гідний боєць на цьому фронті.