






Смерть херсонської активістки Катерини Гандзюк знову показала, що держава не може і не хоче захищати своїх активних громадян. Органи влади саботують розслідування щодо нападів на активістів.
Депутат «Самопомочі» Олена Сотник обурюється: «Україна декларує рух до ЄС і в той же час не виконує базові речі, які стосуються прав людини і правосуддя. Сьогодні це стосується активістів, завтра безкарність системи стосуватиметься кожної людини».
Катерину Гандзюк облили кислотою в останній день липня. Розслідування йшло повільно. Депутатська група, куди входить і представниця «Самопомочі» Олена Сотник, ініціювала створення тимчасової слідчої комісії, щоб розслідувати напади на активістів по всій країні. Таких лише за рік понад півсотні.
«Ми ініціювали слідчу комісію, підготували відповідну постанову і, відповідно до регламенту, скерували до всіх голів фракцій листа, в якому просили делегувати в цю ТСК представників від фракцій. І на сьогоднішній день ми маємо відповідь лише від фракції «Самопоміч» і завтра буде відповідь від «Батьківщини».
Всі інші фракції жодним чином не відреагували. В телефонній розмові секретаріати фракцій сказали, що вони не збираються нам надавати своїх представників. Це означає, що всі інші фракції просто саботують створення ТСК», – каже Сотник.
Тепер депутати змушені звертатись особисто до спікера Андрія Парубія, а також на погоджувальній раді звертатися до кожного голови фракції з вимогою не саботувати створення тимчасової слідчої комісії. Бо зараз вже очевидно, що ситуація абсолютно критична. І для суспільства критично зрозуміти, на якій стадії знаходяться розслідування щодо нападів на активістів.
Сотник наголошує: «Катя померла, і ми можемо ставити питання чи не вбивство це було. Перша це, звичайно, Катя, але ми ще маємо близько 50 справ щодо нападів на активістів за останній рік, в яких жодним чином не рухається слідство. Ми бачимо бездіяльність. І зараз на парламенті лежить ця відповідальність, бо в нас є ця можливість, функція створити цю тимчасову слідчу комісію, є можливість викликати всіх слідчих, викликати керівників тих територіальних підрозділів МВС, прокуратури, які відповідають за ці слідства. І конкретно дати відповідь суспільству, чому на сьогоднішній день немає прізвищ винних?»
Цього тижня має бути проголосована постанова про ТСК, і вона має розпочати свою роботу.
Сотник звертає увагу, що більшість активістів, на яких напали, – це все активісти, які боролися з корупціонерами на місцях, які викривали конкретні злочини місцевої влади, це люди, які робили роботу замість правоохоронних органів.
Депутати і громадські активісти організовували велику акцію, де «Самопоміч» теж була, – «Ніч мовчання на Банковій». Сотник пригадує: «Ми вимагали в Президента взяти під контроль цю справу, від РНБО дати відповідні вказівки. Тоді Президент вийшов і сказав, що зараз почне все рухатись. З того моменту не почало рухатись, крім єдиного – померла Катя».
Якщо система не може захистити своїх громадян, то навіщо громадянам така система?