






Незважаючи на задекларовану партіями гендерну рівність, до своїх списків брати жінок вони не поспішають.
Українська політика впевнено рухається до того, щоб називатися по-справжньому чоловічою. Кількість депутатів-жінок останніми роками падає з кожним наступним скликанням.
Журнал "Фокус" проаналізував кількість представниць прекрасної статі у списках на виборах-2012.
Видання відзначає, що всі провідні політичні партії вирішили, що "жінка-кандидат в нардепи - це дуже сучасно" і хором включили їх у свої перші п'ятірки: регіонали віддали друге місце Таїсії Повалій, комуністи третє - завкафедрою Дніпропетровської медакадемії Ірині Спіріній, "Удар" - друге та четверте - письменниці Марії Матіос та захисниці середнього бізнесу Оксані Продан.
На цьому "боротьба за рівність" закінчилася.
Координатор громадського контролю за гендерною рівністю Оксана Ярош впевнена - у наступному скликанні вітчизняного парламенту жінок буде ще менше, ніж у шостому - 6% замість 8%, звідси її висновок, що "всупереч світовим тенденціям в Україні політика перетворена в закритий чоловічий клуб".
Вона додає, що країна ніяк не зможе виконати взяті зобов'язання перед ООН щодо збільшення кількості жінок-нардепів до 30%.
Слова Ярош підтверджує статистика. Якщо проаналізувати списки "прохідних "партій, то виявиться, що у ВО "Свобода" жінок 6% від загального числа кандидатів, у об'єднаної опозиції - 12,5%, у ПР - 14%, "Удару" - 16%, вище показник у комуністів - майже 27%.
На одномандатних округах гірша ситуація: з 386 жінок-мажоритарників потенційно прохідні тільки 92. Ярош зазначила, що в Рівненській області на округах немає жодної жінки.
Захисник гендерної рівності пояснює ці явища занятістю слабкої статі і відсутністю у неї грошей. Непрямим доказом вона називає той факт, що серед 200 найбагатших людей країни лише 8 жінок.
Гендерний експерт Марія Дмитрієва пояснює, що присутність жінок - не данина моді, а дещо більше: якщо парламент на третину, а ще краще - на 50% складається з жінок, то про вирішення соціальних питань можна не турбуватися. В якості прикладу Дмитрієва наводить Швецію, де жінок-депутатів 47%. Як результат - у країні успішно працюють закони, що забороняють покупку секс-послуг та насильство. В Україні ж все навпаки, впевнена експерт.
Також вона зазначила, що коли чоловікам-політикам говорять про необхідність збільшення жінок у парламенті, вони відповідають тим, що країна дуже бідна для такого кроку:
"Це не так. Спочатку приходять жінки, а потім країна стає багатою", - резюмує експерт.
Статистика
Кількість депутатів-жінок в Раді по скликань:
I - 12 (2,6%), II - 18 (4%), III - 36 (8%), IV - 30 (6,6%), V - 40 (8,8%), VI - 36 (8%), VII (прогноз) - 27 (6%).
Кількість жінок у списках партій:
ПР - 31/225 (14%), у першій десятці - 2.
Об'єднана опозиція - 28/225 (12%), у першій десятці - 1.
УДАР - 36/225 (16%), у першій десятці - 4.
КПУ - 57/214 (27%), у першій десятці - 1%.
"Свобода" - 14/225 (6%), у першій десятці немає жодної жінки.
Мажоритарка:
386 жінок з 2946 кандидатів (13%), в 60 з 225 округів взагалі немає жінок.
ТСН