






«В Україні сьогодні ніхто у виконавчій владі системно не займається питаннями митної справи. Через це державний бюджет щороку втрачає сотні мільярдів гривень», – наголошує депутат «Самопомочі» Тетяна Острікова. Якби ці гроші залучити в бюджет, то можна буде і тарифи знизити, і нові лікарні побудувати, і якісні дороги. А зараз цей ресурс існує паралельно до бюджету, в конкретних кишенях тіньовиків.
«Для зміни ситуації рішення є, треба лише політична воля його реалізовувати», – каже Острікова.
1. Потрібно побудувати сильну митну адміністрацію. «Але сьогодні конкурс заблокований за позовом депутата від БПП. І одна людина фактично тримає в заручниках створення цілої інституції».
2. Закон про спільний режим транзиту між Україною і країнами ЄС і ЄАВТ. «Це припинить частину схем на митниці, адже ми будемо мати єдиний електронний документ руху товарів від складу відправника за кордоном до складу отримувача в Україні. І найголовніше – ми матимемо доступ до автоматизованого обміну даними з країнами ЄС, матимемо інформацію про ті товари, які ідуть до нас. Саме цей закон є запорукою того, що ми почнемо приєднуватися до спільного митного простору з ЄС».
3. Налагодження автоматизованого обміну інформацією. «Але з ким в іноземних країнах обмінюватися даними про товари і митну вартість, якщо в Україні немає митної адміністрації?»
2019 рік – рік пікових виплат Україною зовнішніх боргів. І вже очевидно, що влада знову позичатиме гроші в МВФ та інших кредиторів, щоб розрахуватись за попередні борги. Тож щонайменше 6 років нам знадобиться для того, щоб віддати ті борги, які вже набрала влада. Ці гроші є всередині країни, стверджує Тетяна Острікова.
«Проводять спецоперації щодо боротьби з «сірим» імпортом, а втрати бюджету як були, так і є. Ми бачимо дані казначейства – за 5 місяців план виконано на 80% від того, що вказано в бюджеті».
Острікова закликає уряд розблокувати створення митної адміністрації і боротися за повернення коштів у бюджет системно, а не точково.