






Впроваджена у липні цього року система блокування податкових накладних має бути повернута у тестовий режим. У цьому певна народний депутат від «Об’єднання «Самопоміч», член Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Тетяна Острікова. Ініціатива, зауважує вона, дискредитувала себе, адже завдала шкоди підприємствам реального сектору, зокрема, малого та середнього бізнесу.
Впевненості у необхідності повернення до тестового режиму надають проведені 15 листопада у Комітеті слухання, на яких представники бізнесу скаржилися на систему, а міністр фінансів доповідав не по суті проблеми, демонструючи нездатність оперативно реагувати на проблеми, які виникають у платників податків.
Тетяна Острікова розповідає: «Основною метою запровадження системи припинення реєстрації податкових накладних було подолання фіктивного схемного податкового кредиту. Однак, згідно з доповіддю керівника Головного управління ДФС у місті Київ, за час роботи системи тільки у столиці було зареєстровано фіктивного кредиту на суму 2 мільярди гривень, який далі було роздано по всій Україні»
Крім того, акцентує народний депутат, уже з’явилися перші судові рішення, у яких задовольняються позови платників податків до Державної фіскальної служби. «Рішення та дії ДФС суди визнають протиправними, – підкреслює вона. – Зокрема, звертається увага на те, що Фіскальна служба чітко не зазначає, якому саме критерію не відповідає заблокована податкова накладна, що унеможливлює для платника податків надання таких документів. Крім того, їх перелік неефективний, адже вони дуже розмиті та широкі».
Тетяна Острікова продовжує: «На слуханнях виступали представники бізнесу, в яких заблоковано 700 накладних, з них розблоковано тільки 138. Це торгове підприємство, яке працює на ринку України 20 років. Ці люди не можуть далі терпіти, адже за п’ять місяців Міністерство фінансів мало би відпрацювати свій наказ. Скидати все тільки на Державну фіскальну службу неприпустимо, тому що це орган, що виконує наказ, який йому дає Мінфін».
Відтак, переконана політик, повернення системи, яка себе дискредитувала, у тестовий режим – це компромісне рішення, яке, по-перше, дозволить убезпечити малий та середній бізнес від блокування їхньої діяльності, по-друге, дасть можливість профільному міністерству доопрацювати критерії.
«Якщо вони хочуть і далі працювати у робочих групах, нехай працюють, але, будь ласка, поверніть людям те, що держава у них вилучила – їх податок на додану вартість. Поки виходить, що запровадження цієї системи та нечесні критерії, встановлені Міністерством фінансів, сприяють тому, що великий бізнес отримує відшкодування ПДВ за рахунок грошей, вилучених у малого та середнього бізнесу. Це дискримінація, що веде до порушення принципів оподаткування, передбачених Кримінальним кодексом», – підсумовує Тетяна Острікова.
Самопоміч